sexybookmarks 2.6.1 - en to tr translation catalogue (223 entries)

en:  (Dutch)
tr:  (Flemenkçe)

en:  (Japanese)
tr:  (Japonca)

en:  (Polish)
tr:  (Polonyaca)

en:  (Russian)
tr:  (Rusça)

en:  (Spanish)
tr:  (İspanyolca)

en:  (Swedish)
tr:  (İsveçce)

en:  Short URLs have been reset.
tr: Kısa Linkler sıfırlandı...

en:  for users who understand how to edit CSS/JS and intend to change/edit the associated images themselves. No support will be offered for this feature, as I cannot be held accountable for your coding/image-editing mistakes. Furthermore, this feature was implemented as a favor to the thousands of you who asked for such a feature, and as such, I would appreciate it if you could refrain from sending nasty emails when you break the plugin due to coding errors of your own.
tr: CSS/JS düzenlemeyi bilen ve ilgili görselleri kendilerince değiştirmek/düzenlemekle ilgilenenler içindir. Kodlama/görsel düzenleme hatalarınızdan sorumlu olmadığım gibi bu özellik için herhangi bir destek de verilmeyecektir. Ayrıca bu özellik gelen binlerce mesajdaki istekleri gerçekleştirebilmek için eklenmiştir. Kodlama hatalarınızdan doğan hatalar için saçma mesajlar göndermemenizi rica ederim.

en:  in your bookmarking menu
tr:  eklemek istiyorsanız kutuyu işaretleyin

en: "Email to a Friend" link
tr: eklemek için bu kutuyu işaretleyin

en: 100 bookmarks
tr: 100 bookmarks'da paylaşın

en: Above Content
tr: İçeriğin Üstünde

en: Add nofollow to the links?
tr: Linklere nofollow ibaresi ekle.

en: Add this to
tr: Bunu

en: Add this to Wykop!
tr: Bunu Wykop'a ekle!

en: Add to a lense on
tr: Bunu

en: Animate-expand multi-lined bookmarks?
tr: Çok satırlı sosyal yer imleri otomatik olarak genişletilsin mi?

en: Auto-space/center the bookmarks?
tr: Sosyal yer imleri otomatik olarak ortalansın mı?

en: Background Image Options
tr: Arkaplan görsel ayarları

en: Bebo
tr: Bebo'da paylaşın

en: Below Content
tr: İçeriğin Altında

en: Bitacoras
tr: Bitacoras'da paylaşın

en: Blend this!
tr: Blend'e gönder!

en: Blinklist
tr: Blinklist'de paylaşın

en: BlogEngage
tr: BlogEngage'de paylaşın

en: BlogMarks
tr: Blogmarks'da paylaşın

en: Blogosphere News
tr: Blogosphere News'de paylaşın

en: BobrDobr
tr: BobrDobr'da paylaşın

en: Bookmarks this on
tr: Bunu

en: Bug Patch: Artem Russakovskii
tr: Hata Yaması: Artem Russakovskii

en: Bug Submission Form
tr: Hata Bildirim Formu

en: Bump this on
tr: Bunu

en: Buzz up!
tr: Buzz'layın

en: CN Translation: Joojen
tr: Çince Tercüme: Joojen

en: Cancel
tr: İptal et

en: Center
tr: Ortala

en: Check this box ONLY if you notice jQuery being loaded twice in your source code!
tr: Lütfen SADECE  jQuery'nin kodunuzda iki kere yüklendiğini farkettiyseniz bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box to include
tr: Sosyal Ağlar menüsüne

en: Check this box to include the
tr: "Email to a Friend" linkini

en: Click here for help with this option
tr: Bu seçenek hakkında yardım almak için buraya tıklayın.

en: Click here to close this message
tr: Mesajı kapatmak için buraya tıklayın.

en: Clip this to
tr: Bunu

en: Default Content Category:
tr: Ön tanımlı içerik kategorisi:

en: Default Media Type:
tr: Ön tanımlı medya tipi:

en: Default Tags:
tr: Ön tanımlı etiketler:

en: Delete the directory named "sexy-mods".
tr: "sexy-mods" klasörünü silin.

en: Delicious
tr: Delicious'u

en: Deselect the "Use custom mods" option.
tr: "Use custom mods" ayarını iptal edin.

en: Design Bump
tr: Design Bump'da paylaşın

en: DesignBump
tr: DesignBump'da paylaşın

en: DesignFloat
tr: DesignFloat'da paylaşın

en: DesignMoo
tr: DesignMoo'da paylaşın

en: Devmarks
tr: Devmarks'da paylaşın

en: Digg
tr: Digg'de paylaşın

en: Digg this!
tr: Bunu Digg'leyin!

en: Diigo
tr: Diigo'da paylaşın

en: ES Translation: Javier Pimienta
tr: İspanyolca Tercüme: Javier Pimienta

en: Email this to a friend?
tr: Bunu yazıyı e-mail olarak gönderin

en: Enabled Networks
tr: Seçilen Sosyal Ağlar

en: End Of Code Generated By SexyBookmarks
tr: SexyBookmarks tarafından üretilen kodların sonu

en: Engage with this article!
tr: Bu yazıyı Engage'e gönderin!

en: Enter a comma separated list of general tags which describe your site's posts as a whole. Try not to be too specific, as one post may fall into different "tag categories" than other posts.
tr: Sitenizi bir bütün olarak tanımlayan etiketleri virgülle ayrılmış bir liste şeklinde yazın. Bir yazı diğer yazılardan farklı "tag categories" olabileceğinden fazla özel bir tanımlama yapmayın.

en: Evernote
tr: Evernote'da paylaşın

en: FAQpal
tr: FAQpal'da paylaşın

en: FR Translation: Maitre Mo
tr: Fransızca Tercüme: Maitre Mo

en: Facebook
tr: Facebook'da paylaşın

en: Feature Request Form
tr: Özellik İstek Formu

en: Fleck
tr: Fleck'de paylaşın

en: Frequently Asked Questions
tr: Sıkça Sorulan Sorular

en: FriendFeed
tr: Friendfeed'de paylaşın

en: Fugue Icon Sprite: Alison Barrett
tr: Fugue İkon Sprite'ları: Alison Barrett

en: Fugue Icons: Pinvoke
tr: Fugue İkonları: Pinvoke

en: Functionality Settings
tr: İşlevsellik Ayarları

en: Fwisp
tr: Fwisp'de paylaşın

en: General Functionality Options:
tr: Genel İşlevsellik Ayarları

en: Global Grind
tr: Global Grind'de paylaşın

en: Go to the SexyBookmarks plugin options page. (settings->sexybookmarks)
tr: SexyBookmarks eklentisinin ayarlar sayfasına gidin. (ayarlar -> sexybookmarks)

en: Google Bookmarks
tr: Google Bookmarks'da paylaşın

en: Grind this! on
tr: Bu yazıyı Grind'le

en: Hacker News
tr: Hacker News'de paylaşın

en: Hatena Bookmarks
tr: Hatena Bookmarks'da paylaşın

en: Help support the development of this plugin by donating!
tr: Bu eklentinin gelişimini bağış yaparak destekleyebilirsiniz!

en: Helpful Plugin Links
tr: Faydalı eklenti bağlantıları

en: Hide menu from mobile browsers?
tr: Menü mobil aygıtlardan gizlensin mi?

en: How it works...
tr: Nasıl çalışıyor...

en: Hyves
tr: Hyves'da paylaşın

en: IT Translation: Carlo Veltri
tr: İtalyanca Tercüme: Carlo Veltri

en: Identica
tr: Identica'da paylaşın

en: If you happen to completely screw up the code, you can follow these directions to reset the plugin back to normal and try again if you wish:
tr: Kodu tamamen alt üst eder ve içinden çıkamazsanız normale dönmek için bu ayarları izleyin ve bitirdikten sonra yeniden deneyin.

en: Installation &amp; Usage Guide
tr: Yükleme &amp; Kullanım Kılavuzu

en: Izeby
tr: Izeby'de paylaşın

en: JumpTags
tr: JumpTags'da paylaşın

en: Just a quick note... When you edit the styles and images to include your own custom backgrounds, icons, and CSS styles, be aware that those changes will not be reflected on the plugin options page. In other words: when you select your networks to be displayed, or when you select the background image to use, it will still be displaying the images from the original plugin directory.
tr: Küçük bir not daha... Stilleri ve görselleri düzenledikten ve kendi arkaplanlarınızı, ikonlarınızı ve CSS stillerinizi ekledikten sonra bu değişikliklerin ayarlar sayfasında görünmeyeceğine dikkat edin. Başka bir deyişle: Eğer göstermek üzere bir sosyal ağ seçtiyseniz ya da bir arkaplan seçtiyseniz orjinal eklenti klasöründeki görselleri gösterecektir.

en: Linkedin
tr: Linkedin'de paylaşın

en: Login to your WordPress dashboard.
tr: Wordpress ana sayfanıza giriş yapın.

en: Login to your server via FTP or SSH. (whichever you are more comfortable with)
tr: Sunucunuza FTP veya SSH yoluyla giriş yapın (Hangisini tercih ederseniz)

en: Manual Mode
tr: Elle ayarlama

en: Mark this on
tr: Bunu

en: Maybe you would consider
tr: Bağış yaparak bize katkıda

en: Memory.ru
tr: Memory.ru'da paylaşın

en: Meneame
tr: Meneame'de paylaşın

en: Menu Location (in relevance to content):
tr: Menü yerleşimi (içerikle alakalı):

en: Menu Placement
tr: Menü yerleşimi

en: Mister Wong
tr: Mister Wong'da paylaşın

en: Mixx
tr: Mixx'de paylaşın

en: Moo this on
tr: Bunu

en: MyLinkVault
tr: MyLinkVault'da işaretleyin

en: MyPlace
tr: MyPlace'de paylaşın

en: MySpace
tr: MySpace'de paylaşın

en: N4G
tr: N4G'de paylaşın

en: NUjij
tr: NUjij'de paylaşın

en: Navigate to your wp-content directory.
tr: wp-content klasörünüze göz atın.

en: Need help with this? Find it in the
tr: Bunun için yardıma mı ihtiyacınız var?

en: Netvibes
tr: Netvibes'de paylaşın

en: Netvouz
tr: Netvouz'da paylaşın

en: Newsvine
tr: Newsvine'de paylaşın

en: Ning
tr: Ning'de paylaşın

en: No
tr: Hayır

en: Once you have saved your changes, you will be able to edit the image sprite that holds all of the icons for SexyBookmarks as well as the CSS which accompanies it. Just be sure that you do in fact edit the CSS if you edit the images, as it is unlikely the heights, widths, and background positions of the images will stay the same after you are done.
tr: Ayarlarınızı kaydettiğinizde SexyBookmarks ikonlarını oluşturan görsel sprite'larını ve eşlik eden CSS'leri düzenleyebileceksiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, görselleri değiştirdikten sonra CSS'leri de düzenlemeniz gerektiğidir. Aksi taktirde görselin en, boy ve arkaplan yerleşimi gibi özellikleri önceki gibi kalacaktır.

en: Open links in new window?
tr: Linkler yeni pencerede mi açılsın?

en: Original Skin Icons: Function
tr: Orjinal stil İkonları: Function

en: Other SexyBookmarks Platforms
tr: Diğer SexyBookmarks Platformları

en: Override Styles With Custom Mods Instead?
tr: Stilleri kişisel ayarlarınızla değiştirmek istiyor musunuz?

en: PFBuzz
tr: PFBuzz'da paylaşın

en: Ping this on
tr: Bu yazıyı ping'leyin

en: Ping.fm
tr: Ping.fm'de paylaşın

en: Please choose where you want the menu displayed.
tr: Lütfen menünün gösterilmesini istediğiniz yeri seçin.

en: Please choose where you would like the menu to be displayed.
tr: Lütfen menünün gösterilmesini istediğiniz yeri seçin.

en: Plugin Aesthetics
tr: Eklentinin Görsel Ayarları

en: Plugin Sponsors
tr: Eklenti Sponsorları

en: Post this on
tr: Bunu

en: Post this to
tr: Bunu

en: Posterous
tr: Posterous'da paylaşın

en: Posts, pages, or the whole shebang?
tr: Yazılar, sayfalar veya heryerde?

en: Primary Content Category:
tr: Ana içerik Kategorisi:

en: Print Friendly
tr: Yazdırma uyumlu

en: Propeller
tr: Propeller'de paylaşın

en: Push this on
tr: Bunu

en: Pusha
tr: Pusha'da paylaşın

en: RO Translation: Ghenciu Ciprian
tr: Romence Tercüme: Ghenciu Ciprian

en: RU Translation: Yuri Gribov
tr: Rusça tercüme: Yuri Gribov

en: Reddit
tr: Reddit'de paylaşın

en: Reset all Short URLs
tr: Bütün kısaltılmış URL'leri sıfırla

en: STRICTLY
tr:  KESİNLİKLE

en: Save Changes
tr: Ayarları kaydet

en: Save this to
tr: Bunu

en: Save your changes.
tr: Ayarlarınızı kaydedin.

en: Script &amp; Style
tr: Script &amp; Style'da paylaşın

en: Seed this on
tr: Bunu

en: Select the Networks to display. Drag to reorder.
tr: Göstermek istediğiniz sosyal ağları seçin, Yeniden sıralamak için sürükleyin.

en: Send this page to
tr: Bu sayfayı

en: SexyBookmarks has been disabled on this page
tr: Bu sayfada SexyBookmarks kullanılmamaktadır.

en: Share this on
tr: Bunu

en: Shout-Outs
tr: Notlar

en: Show in RSS feed?
tr: RSS beslemelerinde gösterilsin mi?

en: Since you have chosen for the plugin to override the style settings with your own custom mods, it will now pull the files from the new folders it is going to create on your server as soon as you save your changes. The file/folder locations should be as follows:
tr: Eklentinin stil ayarlarını kendi kişisel tasarımınızla değiştirmeyi seçtiğiniz için ayarları kaydettiğiniz zaman ilgili dosyalar sunucunuzda ayrı bir klasöre kopyalanacaktır. Dosya/klasör yeri şu şekilde olabilir:

en: SlashDot
tr: Slashdot'da saklayın

en: Space
tr: Boşluk

en: Sphinn
tr: Sphinn'de işaretleyin

en: Sphinn this on
tr: Bu yazıyı spinn'le

en: Squidoo
tr: Squidoo'da saklayın

en: Start Of Code Generated By SexyBookmarks
tr: SexyBookmarks tarafından üretilen kodların başlangıcı

en: Store this link on
tr: Bu linki

en: Stumble upon something good? Share it on StumbleUpon
tr: Beğendiniz mi?  StumbleUpon'da paylaşın

en: Stumbleupon
tr: Stumbleupon'da paylaşın

en: Submit a Translation
tr: Tercüme gönderin

en: Submit this link to
tr: Bu linki

en: Submit this story to
tr: Bu yazıyı

en: Submit this to
tr: Bunu

en: Submit tip to
tr: Bu notu

en: Subscribe to the comments for this post?
tr: Bu yazının yorumlarına abone olun!

en: Suggest this article to
tr: Bunu

en: Support by Donating
tr: Bağış yaparak katkıda bulunun

en: Surely the fact that we're making the web a sexier place one blog at a time is worth a drink or three, right?
tr: Kesinlikle her blogda web'i daha seksi bir hale getiriyoruz... Sizce bir içkiyi haketmiyor muyuz?

en: TechMeme
tr: Techmeme'de kaydedin

en: Technorati
tr: Technorati'de paylaşın

en: This feature is still in the experimental phase, so please
tr: Bu özellik hala deneme sürecinde olduğundan lütfen,

en: This list is primarily used as a failsafe in case you forget to enter WordPress tags for a particular post, in which case this list of tags would be used so as to bring at least *somewhat* relevant search queries based on the general tags that you enter here.
tr: Buraya bir yazıyı etiketlendirmeyi unutmanız gibi olası hata durumlarında kullanılabilecek etiket listenizi girin. Bu sayede listedeki etiketler kullanılarak alakalı konu sorguları yapılabilecek.

en: This option is intended
tr: Bu ayar

en: This will clear <u>ALL</u> short URLs. - Are you sure?
tr: Bu işlem <u>BÜTÜN</u> kısa yolları sıfırlayacaktır. - Emin misiniz?

en: Tip this to
tr: Bunu

en: Tipd
tr: Tipd'e paylaşın

en: ToMuse
tr: ToMuse'da paylaşın

en: Top Supporters
tr: En çok destekleyenler

en: Translations
tr: Tercümeler

en: Tweet This!
tr: Bunu Tweet'leyin!

en: Twitter
tr: Twitter'da paylaşın

en: Twitter Friendly Links Plugin
tr: Twitter Friendly Links eklentisini

en: Twitter ID:
tr: Twitter kimliğiniz:

en: Twitter Options:
tr: Twitter ayarları:

en: Twitter encoding fix: Gautam Gupta
tr: Twitter kodlama düzeltmesi: Gautam Gupta

en: Twittley
tr: Twittlet'de paylaşın

en: Twittley Defaults:
tr: Ön tanımlı Twittley Ayarları:

en: Use a background image?
tr: Arkaplan görseli kullanılsın mı?

en: Warning!
tr: Dikkat!

en: Web Blend
tr: Web Blend'de paylaşın

en: Which URL Shortener?
tr: Hangi URL kısaltma servisi?

en: Wikio
tr: Wikio'da kaydedin

en: Wykop
tr: Wykop'da paylaşın

en: Xerpi
tr: Xerpi'de paylaşın

en: Yahoo! Buzz
tr: Yahoo! Buzz'da paylaşın

en: Yahoo! Buzz Defaults:
tr: Ön tanımlı Yahoo! Buzz ayarları:

en: Yandex.Bookmarks
tr: Yandex.Bookmarks'da paylaşın

en: Yes
tr: Evet

en: You can't display the menu if you don't choose a few sites to add to it!
tr: Menüye bir kaç site eklemezseniz menüyü gösteremezsiniz!

en: You must first download and activate the
tr: Kendi kısa URL'lerinizi yayınlamadan önce

en: You need to select the primary category for any articles submitted to Twittley.
tr: Twittley'e yazı gönderebilmek için ana bir kategori belirtmeniz gerekiyor.

en: You need to set at least 1 default tag for any articles submitted to Twittley.
tr: Twittley'e yazı gönderebilmek için en azından 1 ön tanımlı etiket gerekiyor.

en: Your changes have been saved successfully!
tr: Ayarlarınız başarı ile kaydedilmiştir.

en: a 'Subscribe to Comments' link
tr: 'Yorumlara abone ol' linki

en: an error occurred in SexyBookmarks
tr: Sexybookmarks'da bir hata oluştu.

en: before hosting your own short URLs...
tr: karşıdan yüklemeli ve aktif hale getirmelisiniz.

en: bit.ly bug fix: Konstantin Kovshenin
tr: bit.ly hata düzeltmesi: Konstantin Kovshenin

en: close
tr: Kapat

en: del.icio.us
tr: del.icio.us 'da paylaşın

en: donating
tr:  bulunmayı düşünmez misiniz

en: eKudos
tr: EKudos'da paylaşın

en: jQuery Compatibility Fix
tr: jQuery uyumluluk düzeltmesi

en: jQuery Related Options
tr: jQuery ile ilgili ayarlar.

en: official install guide
tr: Tüm detayları yükleme kılavuzunda bulabilirsiniz.

en: report any bugs
tr: hataları bildirin.

en: xtrastyle
tr: xtrastyle'da paylaşın

en: you may find
tr: bulabilirsiniz.
