SexyBookmarks 2.6.0 - en to ro translation catalogue (130 entries)

en: Check this box to include
ro: Bifați această căsută pentru a include

en: Script &amp; Style
ro: Script &amp; Stil

en:  in your bookmarking menu
ro:  în meniul dvs. de semne de carte

en: Submit this to
ro: Promovați pe

en: Share this on
ro: Partajați pe

en: Post this on
ro: Postați pe

en: Stumble upon something good? Share it on StumbleUpon
ro: Ați dat peste ceva interesant? Partajați-l pe StumbleUpon

en: Post this to
ro: Postați la

en: a 'Subscribe to Comments' link
ro: o legătură 'Subscriere la comentarii'

en: Subscribe to the comments for this post?
ro: Scubscrieți la comentariile pentru acest articol?

en: Seed this on
ro: Contribuiți la

en: Add this to
ro: Adăugați la

en: Mark this on
ro: Marcați pe

en:  (Russian)
ro:  (Rusă)

en: Your changes have been saved successfully!
ro: Modificările dvs. au fost salvate cu succes!

en: Maybe you would consider
ro: Poate veți lua în considerare o

en: donating
ro: donație

en: Please choose where you would like the menu to be displayed.
ro: Vă rugăm să alegeți unde v-ar plăcea să fie afișat meniul.

en: You can't display the menu if you don't choose a few sites to add to it!
ro: Nu puteți afișa meniul dacă nu alegeți câteva site-uri care să fie adăugate!

en: Please choose where you want the menu displayed.
ro: Vă rugăm să alegeți unde doriți să fie afișat meniul.

en: You need to select the primary category for any articles submitted to Twittley.
ro: Trebuie să selectați catalogul primar pentru oricare articol expediat la Twittley.

en: You need to set at least 1 default tag for any articles submitted to Twittley.
ro: Trebuie să desemnați cel puțin un cuvânt cheie pentru oricare articol expediat la Twittley.

en: You must first download and activate the
ro: Trebuie să descărcați și activați mai întâi

en: Twitter Friendly Links Plugin
ro: modulul Twitter Friendly Links

en: before hosting your own short URLs...
ro: înainte de a găzdui propriile URL-uri scurte...

en: Due to recent API changes by Tumblr, I can no longer offer them as a supported network in the plugin.
ro: Datorită unor modificări recente în API-ul Tumblr, nu mai pot să-i ofer ca și rețea suportată în acest modul.

en: We're currently working on a more sophisticated solution for the email link and will re-enable it when finished.
ro: Lucrăm curent la o soluție mai sofisticată pentru legătura email și o vom reactiva în momentul finalizării ei.

en:  Short URLs have been reset.
ro:  URL-urile scurte au fost restabilite.

en: You are using an outdated version of the plugin
ro: Utilizați o versiune veche a acestui modul.

en: please update if you wish to enjoy all available features!
ro: vă rugăm să-l actualizați dacă doriți să vă bucurați de toate facilitățile disponibile!

en: You are using the development version of the plugin
ro: Utilizați versiunea în dezvoltare a modulului

en: please
ro: vă rugăm

en: let us know of any bugs
ro: să ne înștiințați de orice disfuncționalitate

en: you may encounter!
ro: pe care o regăsiți!

en: Enabled Networks
ro: Rețele activate

en: Select the Networks to display. Drag to reorder.
ro: Selectați Rețelele de afișat. Trageți pentru a reordona.

en: Functionality Settings
ro: Setări de funcționalitate

en: This will clear <u>ALL</u> short URLs. - Are you sure?
ro: Asta va goli <u>TOATE</u> URL-urile scurte. - Sunteți sigur?

en: Yes
ro: Da

en: Cancel
ro: Renunță

en: Twitter Options:
ro: Opțiuni Twitter:

en: Twitter ID:
ro: ID Twitter:

en: Which URL Shortener?
ro: Care serviciu de scurtare URL-uri?

en: Reset all Short URLs
ro: Restabiliți toate URL-urile scurte

en: Yahoo! Buzz Defaults:
ro: Setări implicite Yahoo! Buzz:

en: Default Content Category:
ro: Categoria implicită pentru conținut:

en: Entertainment
ro: Distracție

en: Lifestyle
ro: Stil de viață

en: Health
ro: Sănătate

en: U.S. News
ro: Știri S.U.

en: Business
ro: Afaceri

en: Politics
ro: Politică

en: World
ro: Lume

en: Sports
ro: Sport

en: Travel
ro: Călătorii

en: Image
ro: Imagine

en: Twittley Defaults:
ro: Setări implicite Twittley:

en: Primary Content Category:
ro: Categorie primară pentru conținut:

en: Technology
ro: Tehnologie

en: World &amp; Business
ro: Mapamond &amp; Afaceri

en: Science
ro: Știință

en: Gaming
ro: Jocuri

en: Enter a comma separated list of general tags which describe your site's posts as a whole. Try not to be too specific, as one post may fall into different "tag categories" than other posts.
ro: Introduceți un șir de cuvinte cheie separate prin virgulă, care pot descrie unitar articolele din site. Încercaţi să nu fiţi foarte specific, deoarece un articol poate cădea în altă "categorie cheie" decât alt articol.

en: This list is primarily used as a failsafe in case you forget to enter WordPress tags for a particular post, in which case this list of tags would be used so as to bring at least *somewhat* relevant search queries based on the general tags that you enter here.
ro: Această listă este utilizată în principal ca şi copie de rezervă în caz că uitaţi să introduceţi chei particularizate pentru un articol în WordPress, caz în care această listă va fi folosită pentru a aduce cel puţin *cumva* rezultate de căutare relevante bazate pe cuvintele cheie generale pe care le-aţi specificat aici.

en: Click here to close this message
ro: Apăsaţi aici pentru a închide acest mesaj

en: close
ro: închide

en: Default Tags:
ro: Cuvinte cheie implicite:

en: Click here for help with this option
ro: Apăsaţi aici pentru ajutor privind această opţiune

en: General Functionality Options:
ro: Opţiuni generale de funcţionalitate:

en: Add nofollow to the links?
ro: Adăugare nofollow la legături?

en: No
ro: Nu

en: Open links in new window?
ro: Deschidere legături în fereastră nouă?

en: General Look &amp; Feel
ro: Aspect & Comportament general

en: This will void any custom CSS applied below.
ro: Asta va evita orice CSS personalizat aplicat mai jos.

en: Animate-expand multi-lined bookmarks?
ro: Expandare animată a marcajelor multi-linie?

en: Auto-center the bookmarks?
ro: Auto-centrare pentru semnele de carte?

en: You can style the DIV that holds the menu here:
ro: Puteţi stiliza DIV-ul aparţinător meniului aici:

en: If you see this message, please delete the contents of this textarea and click \"Save Changes\".
ro: Dacă vedeţi acest mesaj, vă rugăm să ştergeţi conţinutul acestui câmp de text şi apăsaţi \"Salvare modificări\".

en: Background Image
ro: Imagine de fundal

en: Use a background image?
ro: Utilizaţi o imagine pentru fundal?

en: Menu Placement
ro: Plasare meniu

en: Need help with this? Find it in the
ro: Aveţi nevoie de ajutor aici? Îl găsiţi în

en: official install guide
ro: ghidul oficial de instalare

en: This feature is still in the experimental phase, so please
ro: Această facilitate este încă în fază experimentală, astfel că vă rugăm să

en: report any bugs
ro: raportaţi orice disfuncţionalităţi

en: you may find
ro: pe care le regăsiţi

en: Menu Location (in relevance to content):
ro: Locaţie meniu (în relevanţă la conţinut):

en: Above Content
ro: Deasupra conţinutului

en: Below Content
ro: Sub conţinut

en: Manual Mode
ro: Mod manual

en: Posts, pages, or the whole shebang?
ro: Articole, pagini, sau peste tot?

en: Posts Only
ro: Doar articole

en: Pages Only
ro: Doar pagini

en: Index Only
ro: Doar index

en: Posts &amp; Pages
ro: Articole &amp; pagini

en: Posts &amp; Index
ro: Articole &amp; index

en: Pages &amp; Index
ro: Pagini &amp; index

en: THE WHOLE SHEBANG!
ro: PESTE TOT!

en: Posts, Pages, &amp; Index
ro: Articole, pagini &amp; index

en: Show in RSS feed?
ro: Afişare în fluxul RSS?

en: Hide menu from mobile browsers?
ro: Ascundere meniu în navigatoarele mobile?

en: Save Changes
ro: Salvare modificări

en: Plugin Info
ro: Info modul

en: Helpful Plugin Links:
ro: Legături ajutătoare pentru modul:

en: Installation &amp; Usage Guide
ro: Instalare &amp; Ghid de utilizare

en: Frequently Asked Questions
ro: Întrebări frecvente

en: Bug Submission Form
ro: Formular raportare erori

en: Feature Request Form
ro: Formular solicitare facilităţi

en: Other SexyBookmarks Platforms
ro: Alte platforme SexyBookmarks

en: SexyFox Firefox Toolbar
ro: Bară instrumente SexyFox pentru Firefox

en: Current Plugin Stats:
ro: Statistici curente modul:

en: %s ago
ro: % în urmă

en: Stable Version:
ro: Versiune stabilă:

en: Last Updated:
ro: Ultima actualizare:

en: Downloaded:
ro: Descărcări:

en: times
ro: ori

en: User Rating:
ro: Evaluare utilizatori:

en: stars - Based on
ro: stele - Bazat pe

en: votes
ro: voturi

en: Plugin Sponsors
ro: Sponsori modul

en: Support by Donating
ro: Ajutaţi prin donaţii

en: Surely the fact that we're making the web a sexier place one blog at a time is worth a drink or three, right?
ro: În mod cert, faptul că facem din web un loc mai sexy cu câte un blog odată, merită o bere sau trei, corect?

en: Help support the development of this plugin by donating!
ro: Puteţi ajuta la dezvoltarea acestui modul prin donaţii!

en: Top Supporters
ro: Donatori de top

en: GUI Icons by Pinvoke
ro: Icoane interfaţă de Pinvoke

en: Original Skin Icons by Function
ro: Icoane faţetă originale de Function

en: Bug Patch by Artem Russakovskii
ro: Peticire disfuncţionalităţi de Artem Russakovskii

en: Twitter encoding fix by Gautam Gupta
ro: Reparaţie încodare Twitter de Gautam Gupta

en: i18n support and Russian translation by Grib
ro: Asistenţă i18n şi traducere în rusă de Grib

en: an error occurred in SexyBookmarks
ro: a intervenit o eroare în SexyBookmarks
