headspace2 - en to ro translation catalogue (266 entries)

en: %d items were imported from %s
ro: %d elemente au fost importate din %s

en: %s ago
ro: acum %s

en: %s | General Options
ro: %s | Opţiuni Generale

en: %s | Page Modules
ro: %s | Modulele Paginii

en: %s | Page Settings
ro: %s | Setările Paginii

en: %s | Site Modules
ro: %s | Modulele Site-ului

en: (not available in UTW and Simple Tagging)
ro: (nu este valabil pentru UTW şi Simple Tagging)

en: (page %d of %d)
ro: (pagina %d din %d)

en: (set number of posts to 0 for theme default)
ro: (setează numărul de articole pentru 0 pentru tema implicită)

en: 1 hour
ro: 1 oră

en: 10 minutes
ro: 10 minute

en: 30 seconds
ro: 30 de secunde

en: 404 Page
ro: Pagina 404

en: 60 seconds
ro: 60 de secunde

en: <code>wp_footer</code> was not found in <code>footer.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development">documentation</a>)
ro: <code>wp_footer</code> nu a fost găsit în <code>footer.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development">citeşte aici</a>)

en: <code>wp_head</code> was not found in <code>header.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Hook_Reference/wp_head">documentation</a>)
ro: <code>wp_head</code> nu a fost găsit în <code>header.php</code> (<a href="http://codex.wordpress.org/Hook_Reference/wp_head">citeşte aici</a>)

en: <p style="color: red">That function is not defined</p>
ro: <p style="color: red">Funcţia nu este definită.</p>

en: <p style="color: red">You are not allowed access to this resource</p>
ro: <p style="color: red">Nu aveţi acces la această resursă.</p>

en: <p>As a new visitor you may want to subscribe to my <a href="%s/feed/">RSS</a> feed.</p>
ro: <p>Ca vizitator nou ai dori să te abonezi la fluxul meu <a href="%s/feed/">RSS</a>.</p>

en: A pause (milliseconds) added when a file is downloaded.  Small values may not be tracked
ro: O pauză (milisecunde) este adăugată când un fişier este downloadat. Valorile mici nu ar fi putea urmărite

en: Account ID
ro: ID-ul contului

en: Add Apture to all pages
ro: Adaugă Apture pe toate paginile

en: Adds 103bees tracking code to all pages
ro: Adaugă codul 103bees pe toate paginile

en: Adds CrazyEgg tracking code to all pages
ro: Adaugă codul CrazyEgg pe toate paginile.

en: Adds Google Analytic tracking code to all pages (through <code>wp_footer</code>)
ro: Adaugă codul Google Analytics pe toate paginile (prin <code>wp_footer</code>)

en: Adds Google Webmaster tracking code to your home page
ro: Adaugă codul Google Webmaster paginii principale

en: Adds HitTail tracking code to all pages
ro: Adaugă codul HitTail pe toate paginile

en: Adds Mint tracking code to all pages
ro: Adaugă codul Mint pe toate paginile

en: Adds Piwik tracking code to all pages
ro: Adaugă codul Piwik pe toate paginile

en: Adds StatCounter tracking code to all pages
ro: Adaugă codul StatCounter pe toate paginile

en: Adds Yahoo! Site Explorer tracking code to your home page
ro: Adaugă codul Yahoo! Site Explorer pe pagina principală.

en: Adds appropriate code to your posts to enable FeedBurner Stats Pro
ro: Adaugă codul FeedBurner Stats Pro articolelor tale.

en: Advanced
ro: Avansat

en: After
ro: După

en: After content
ro: După conţinut

en: All descriptions will be trimmed to this length
ro: Toate descrierile vor fi reduse la această lungime

en: Allow external JavaScript files to be referenced
ro: Permite indicarea unor fişiere JavaScript externe

en: Allow page title to be changed (i.e. the title in the browser window title)
ro: Permite schimbarea titlului paginii (textul din titlul ferestrei browserului)

en: Allows CSS stylesheets to be added to a page
ro: Permite adăugarea fişierelor CSS pe o pagină

en: Allows a custom page-specific theme to over-ride the default theme
ro: Permite unei pagini specifice aplicare unei altei teme decât cea impicită

en: Allows a short description about the page that is used by search engines
ro: Permite o scurtă descriere a paginii ce este folosită de motoarele de căutare.

en: Allows disabled plugins to be enabled on specific pages
ro: Permite pluginurilor dezactivate activarea lor în anumite pagini.

en: Allows meta keywords to be defined, seperate from tags (if necessary, disable keyword display in the Tags module)
ro: Permite definirea cuvintelor-cheie meta, separate de taguri (etichete) (daca este necesar, dezactivaţi afişarea cuvintelor-cheie în modulul Tags (etichete)

en: Allows raw data to be inserted into the page meta section
ro: Permite inserarea suplimentară de date în secţiunea meta a paginii

en: Allows site RSS description to be changed
ro: Permite schimbarea descrierii fluxului RSS

en: Allows site RSS name to be changed
ro: Permite schimbarea numelui fluxului RSS

en: Allows site description to be changed (i.e. the tagline)
ro: Permite schimbarea descrierii site-ului (tagline)

en: Allows site name to be changed (i.e your blog name)
ro: Permite schimbarea numelui site-ului (numele blogului)

en: Allows tags to be added to pages
ro: Permite adăugarea etichetelor (tagurilor) pe o pagină

en: Allows the 'more' text to be changed
ro: Permite textului pentru a citi în continuare articolul (more) să fie editat

en: Allows various meta-robot options to be set to prevent search engines and robots from indexing or following pages
ro: Permite setarea diferitelor opţiuni meta-robot ce previn indexarea sau "urmărirea" paginilor

en: Allows you to enable or disable various WordPress Widgets
ro: Permite activarea sau dezactivarea Widgeturilor WordPress

en: Allows you to enable or disable various WordPress auto-formatting (including wpautop)
ro: Permite activarea sau dezactivarea variatelor funcţii WordPress de auto-formatare (inclusiv wpautop)

en: Alternatively, if you are multi-lingual, do consider translating this into another language.  All the necessary localisation files are included and I've written a <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">full guide to the translation process</a>.
ro: Altfel, puteţi ajuta prin traducerea pluginului în altă limbă. Toate fişierele pentru localizare sunt incluse şi am scris<a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">un ghid pentru a vă ajuta să traduceţi pluginul</a>.

en: Archives
ro: Arhive

en: Are you sure you want to merge that tag?
ro: Eşti sigur că doreşti să contopeşti acea etichetă (tag)?

en: As with anything else that modifies your database you should <strong>backup your data before running an import</strong>.  No responsibility is accepted for any kittens that may be killed in the process.
ro: Ca măsură de precauţie, <strong>faceţi un backup al bazei de date înainte de import.</strong> Nu suntem responsabili pentru posibilele pierderi suferite în proces.

en: Author Pages
ro: Paginile Autorilor

en: Auto-fancy quotes
ro: Ghilimele automate

en: Auto-formatting
ro: Auto-formatare

en: Auto-link
ro: Linkuri automate

en: Before
ro: Înainte

en: Before content
ro: Înainte de conţinut

en: Cancel
ro: Anulează

en: Categories
ro: Categorii

en: Change what appears in reports
ro: Schimbă ce apare în rapoarte

en: Checking this will mean that your tags are also used as keywords and you will not be able to modify keywords independently
ro: Bifând căsuţa, tagurile (etichetele) dumneavoastră vor fi folosite pe post de cuvinte-cheie, cele din urmă neputând fi modificate independent.

en: Clear to disable download tracking
ro: Lasă liber pentru a dezactiva urmărirea de downloadări

en: Click the page type to change settings.  You can enable additional modules to provide more choices.
ro: Click pe tipul paginii pentru a-i schimba setările. Puteţi activa mai multe module pentru a oferi mai multe opţiuni.

en: Configure PHP memory limits, time-outs, and error reporting
ro: Configurează limitele de memorie PHP, time-outs şi raportarea erorilor

en: CrazyEgg ID
ro: ID-ul CrazyEgg

en: Current theme
ro: Tema curentă

en: Customise the number of posts shown on the archive and search pages, and decide whether to show full content or the excerpt
ro: Schimbă numărul de articole afişate pe paginile de tip arihivă şi de căutare şi decide dacă doreşti afişarea conţinutului complet sau doar a excerptului (primele cuvinte din articol)

en: Debug
ro: Depanare

en: Delete HeadSpace
ro: Şterge HeadSpace

en: Description
ro: Descriere

en: Disable Visual Editing
ro: Dezactivează Editarea Vizuală

en: Disable WordPress Widgets
ro: Dezactivează Widgeturile WordPress

en: Disable visual editing
ro: Dezactivează editarea vizuală.

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Display a message for first time visitors (based upon idea from Seth Godin)
ro: Afişează un mesaj vizitatorilor noi (bazat pe ideea lui Seth Godin)

en: Display position
ro: Poziţia afişării

en: Do not output CSS
ro: Nu aplica CSS

en: Domain Name
ro: Numele domeniului

en: Edit Category &raquo;
ro: Editează Categoria &raquo;

en: Enable debug option
ro: Activează opţiunea de depanare

en: Enabled Widgets
ro: Widgeturi Activate

en: Enter 0 for always
ro: Introdu 0 pentru totdeauna

en: Enter Google Webmaster tracking code.
ro: Introdu codul Google Webmaster

en: Enter Yahoo! Site Explorer tracking code.
ro: Introdu codul Yahoo! Site Explorer.

en: Enter any additional Google Analytics code
ro: Introdu codul Google Analytics suplimentar

en: Enter each host on a separate line
ro: Introdu fiecare host pe o linie separată

en: Enter the URL you want outbound links tracked to
ro: Introdu URL-ul la care doreşti să-i rumăreşti linkurile externe

en: Enter the full Google JavaScript tracking code, or just the <code>_uacct</code> number.
ro: Introdu codul Google JavaScript complet sau doar numărul <code>_uacct</code>.

en: Enter the full JavaScript tracking code as provided by HitTail.
ro: Introdu codul JavaScript complet aşa cum este furnizat de HitTail.

en: Enter the full JavaScript tracking code as shown on your 103bees account page.
ro: Introdu codul JavaScript complet aşa cum apare în contul tau 103bees

en: Enter the relative URL to your Mint installation (i.e. <code>/mint/</code>).
ro: Introdu URL-ul relativ către instalarea Mint (ex: <code>/mint/</code>).

en: Enter your full <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg code</a>
ro: Introdu <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">codul CrazyEgg</a> complet

en: Enter your site token.
ro: Introdu tokenul site-ului.

en: Everyone
ro: Pe toată lumea.

en: Feedburner Stats Pro
ro: Statistici FeedBurner Pro

en: First Time Visitor
ro: Vizitator nou

en: Force tags in pages
ro: Forţează etichete (taguri) în pagini

en: Force tags in posts
ro: Forţează adăugarea etichetelor (tagurilor) în articole

en: Force title rewrite
ro: Forţează rescrierea titlurilor

en: Frame Breaker
ro: Blochează frame-urile

en: Global Settings
ro: Setări globale

en: Google Section Targeting
ro: Reclame AdSense relevantei (Google Section Targeting)

en: HeadSpace Meta data
ro: Meta data HeadSpace

en: HeadSpace Settings
ro: Setări HeadSpace

en: HeadSpace Support
ro: HeadSpace Suport

en: HeadSpace has been removed
ro: HeadSpace a fost şters

en: HeadSpace has required a great deal of time and effort to develop.  If it's been useful to you then you can support this development by <strong>making a small donation of $8</strong>.  This will act as an incentive for me to carry on developing it, providing countless hours of support, and including any enhancements that are suggested.
ro: HeadSpace a avut nevoie de mult timp şi efort pentru a fi programat. Dacă v-a fost util, atunci puteţi ajuta dezvoltarea sa <strong>facând o mică donaţie de 8$</strong>. Acest lucru va funcţiona ca un stimulent pentru a continua dezvoltarea sa, oferind ore nenumărate de suport + eventualelor funcţii ce pot fi sugerate.

en: HeadSpace tags (convert to WordPress 2.3 tags)
ro: Taguri HeadSpace (converteşte în taguri WordPress 2.3)

en: HeadSpace2 News
ro: Noutăţi HeadSpace2

en: Home Page
ro: Pagina principală

en: How many widgets would you like?
ro: Câte widgeturi doriţi?

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
ro: Doresc să ajut autorul acestui plugin.

en: If you are monitoring multiple sites this allows you to identify each
ro: Dacă monitorizaţi mai multe site-uri, acest lucru va permite să-l identificaţi pe fiecare

en: Ignore Bots
ro: Ignoră roboţii (bots)

en: Import
ro: Importă

en: Import and remove original data
ro: Importă şi şterge datele originale

en: Include Google Analytics on the WordPress login page
ro: Include Google Analytics pe pagina de autentificare (login) WordPress

en: Include on login page
ro: Include pe pagina de autentificare (login)

en: Inherit from global settings
ro: Moşteneşte din setările globale

en: Inherit settings
ro: Moşteneşte setările

en: Invalid module
ro: Modul invalid

en: Keywords
ro: Cuvinte-cheie

en: Leave blank to use theme default
ro: Lasa gol pentru a folosi setările din temă

en: Links
ro: Linkuri

en: Login Pages
ro: Paginile de Autentificare

en: Makes links clickable in comments
ro: Transformă linkurile din comentarii în linkuri ce pot fi clickuite

en: Max length
ro: Lungimea maximă

en: Memory Limit
ro: Limita de Memorie

en: Message to display
ro: Mesaj de afişat

en: Mint path
ro: Calea către Mint

en: Modules are disabled and do not appear
ro: Modulele sunt dezactivate şi nu vor fi afişate

en: Modules will always appear on edit screens
ro: Modulele vor apărea întotdeauna pe paginile de editare.

en: Modules will be hidden behind a link
ro: Modulele vor fi ascunse în spatele unui link.

en: More text
ro: Text pentru a citi în continuare articolul (more)

en: New Google Analytics (ga.js)
ro: Noul Google Analytics (ga.js)

en: Next
ro: Următor

en: No
ro: Nu

en: No timeout limit
ro: Fără limită de timeout

en: No-follow
ro: No-follow (nu "urmări" linkurile)

en: No-index
ro: Nu indexa

en: Options
ro: Opţiuni

en: Page Counts
ro: Numărul de Pagini

en: Page Modules
ro: Modulele Paginii

en: Page Settings
ro: Setările Paginii

en: Page Title
ro: Titlul Paginii

en: Page description
ro: Descrierea paginii

en: Page modules apply to individual pages.  Drag-and-drop modules into the appropriate area.  Modules can be re-ordered to change their position on the edit screen.
ro: Modulele paginii sunt aplicate paginilor individuale. Aranjaţi modulele în zona corespunzătoare.

en: Page slug
ro: URLul paginii

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Page-specific Plugins
ro: Pluginuri specifice Paginii

en: Page-specific Theme
ro: Teme specifice paginii

en: Pages
ro: Pagini

en: Per page
ro: Pe pagină

en: Piwik PHP
ro: Codul PHP Piwik

en: Piwik Site ID
ro: ID-ul Piwik

en: Plugin Support
ro: Suport pentru plugin

en: Plugins
ro: Pluginuri

en: Post slug
ro: URLul articolului

en: Post title
ro: Titlul articolului

en: Posts &amp; Pages
ro: Articole &amp; Pagini

en: Posts successfully updated
ro: Articol modificat cu succes

en: Previous
ro: Precedent

en: RSS Desc.
ro: Descrierea fluxului RSS

en: RSS Description
ro: Descrierea fluxului RSS

en: RSS Name
ro: Numele fluxului RSS

en: Raw Code
ro: Cod brut

en: Raw data
ro: Alte date

en: Recent Posts
ro: Articole Recente

en: Remove HeadSpace
ro: Şterge HeadSpace

en: Repeat
ro: Repetă

en: Save
ro: Salvează

en: Save all data
ro: Salvează toate datele

en: Search
ro: Căutare

en: Search Pages
ro: Paginile de căutare

en: Searches
ro: Căutări

en: Separator position
ro: Poziţia separatorului

en: Set to a root domain when tracking across sub-domains
ro: Setează la un domeniu rădăcină când se urmăresc subdomeniile

en: Settings can be applied to specific posts &amp; pages from the <strong>post edit page</strong>, and to specific categories from the <strong>edit category</strong> page.
ro: Setările pot fi aplicate anumitor articole &amp; pagini din <strong>pagina de editare a articolului</strong> şi unor categorii specifice din <strong>pagina de editare a categoriei</strong>.

en: Show all errors &amp; warnings
ro: Arată toate erorile &amp; avertizările

en: Show in admin
ro: Afişează în admin

en: Show no errors or warnings
ro: Arată doar erorile sau avertizările

en: Show only errors
ro: Arată numai erorile

en: Show pages
ro: Arată paginile

en: Show pages in tag archives
ro: Arată paginile în arhivele de etichete (taguri)

en: Shows page-specific plugins in the administration menus
ro: Afişează pluginurile specifice paginii în meniul de administrare

en: Simple
ro: Simplu

en: Simple Tags (old version)
ro: Simple Tags (versiunea veche)

en: Site Modules
ro: Modulele Site-ului

en: Site Tagline
ro: Descrierea site-ului (tagline)

en: Site description
ro: Descrierea site-ului

en: Site modules apply to your site as a whole.  Only checked modules will run (when properly configured).
ro: Modulele site-ului sunt aplicate site-ului ca un întreg. Doar modulele bifate vor rula (dacă sunt configurate corespunzător)

en: Site name
ro: Numele site-ului

en: Site token
ro: Tokenul site-ului

en: Special Tags
ro: Etichete (Taguri) Speciale

en: Stops your site being loaded in a frame
ro: Nu permite încărcarea site-ului într-un frame

en: Stylesheets
ro: Fişiere CSS

en: Suggest tags based on content
ro: Sugerează etichete (taguri) bazate pe conţinut

en: Suggested tags
ro: Etichete (taguri) sugerate

en: System Settings
ro: Setările de Sistem

en: System default
ro: Setări implicite

en: Tag Cloud
ro: Nor de etichete (taguri)

en: Tag Pages
ro: Paginile Tag (Etichete)

en: Tags
ro: Tags (etichete)

en: Tags/keywords
ro: Tags/cuvinte-cheie

en: The HeadSpace administration interface is now WordPress 2.5+ only.  Your meta-data will continue to function but you should either upgrade your WordPress or downgrade HeadSpace.
ro: Interfaţa de administrare a pluginului HeadSpace este disponibilă numai în WordPRess 2.5+. Meta-data introdusă va continua să funcţioneze, dar ar trebui să upgradaţi WordPressul sau să folosiţi o versiune mai veche a pluginului HeadSpace.

en: The location of the Piwik JavaScript file (i.e. <code>/piwik/piwik.js</code>)
ro: Locaţia fişierului Piwik JavaScript (ex: <code>/piwik/piwik.js</code>)

en: The location of the Piwik PHP file (i.e. <code>/piwik/piwik.php</code>)
ro: Locaţia filşierului PHP Piwik (ex:<code>/piwik/piwik.php</code>)

en: Theme
ro: Temă

en: These tags can be included and will be replaced by HeadSpace when a page is displayed.
ro: Aceste etichete pot fi incluse şi vor fi inlocuite de HeadSpace când o pagină este afişată.

en: This is your FeedBurner username
ro: Acesta este numele tău de utilizator FeedBurner

en: This notice will only be shown at periodic intervals and can be disabled easily.
ro: Această notificare va fi afişată la anumite intervale şi poate fi usor dezactivată.

en: This option will remove HeadSpace and delete all settings, tags, and meta-data - be sure this is what you want!
ro: Această opţiune va şterge HeadSpace, inclusiv toate setările, etichetele (tagurile) şi meta-data - eşti sigur că asta doreşti?

en: This page will allow you to import meta-data from other WordPress plugins.  The other plugins do not need to be active for the import to work.
ro: Această pagină vă permite importarea meta-datei din alte pluginuri WordPress. Celelalte pluginuri nu trebuie să fie activate pentru ca importarea să poată funcţiona.

en: This will cache your page and brute-force change the title.  While this is convienent because you don't need to change your theme it does lead to increased memory usage and a reduction in performance.
ro: Acest lucru va schimba titlurile forţat. Aparent este convenabil, deoarece nu e nevoie să modificaţi fişierele temei, dar va fi folosită mai multă memorie şi performanţă va scade.

en: Title separator
ro: Separator de titlu

en: Track downloads
ro: Urmăreşte numărul de downloadări

en: Track outbound links
ro: Urmăreşte linkurile externe

en: Tracker pause
ro: Opreşte urmărirea

en: Tracking code
ro: Cod

en: Update Options &raquo;
ro: Actualizează Opţiunile &raquo;

en: Use <code>wpautop</code> to format paragraphs
ro: Foloseşte <code>wpautop</code> pentru formatarea paragrafelor

en: Use <code>wptexturize</code> to turn quotes into fancy quotes
ro: Foloseşte <code>wptexturize</code> pentru formatarea ghilimelelor

en: Use tags
ro: Foloseşte taguri (etichete)

en: Users of the specified role or less will be tracked
ro: Userii de la acest nivel sau mai mic vor fi urmăriţi

en: Version
ro: Versiune

en: Virtual Pages
ro: Pagini virtuale

en: Who to track
ro: Pe cine să urmăresc?

en: WordPress content formatting
ro: Formatarea conţinutului WordPress

en: Wraps all post and page content inside a Google targeted section
ro: Cuprinde conţinutul articolelor şi paginilor în etichete (taguri) Google pentru relevanţă mai mare

en: Yes
ro: Da

en: Your options have been updated
ro: Setările dumneavoastră au fost înregistrate

en: Your theme may overrule this setting
ro: Tema dumneavoastra poate schimba această setare.

en: add all
ro: adaugă-le pe toate

en: advanced
ro: avansat

en: applied to author pages
ro: aplicate paginilor autorilor

en: applied to category pages without specific settings
ro: aplicate paginilor de tip categorie fără setări specifice

en: applied to everything unless otherwise specified
ro: aplicate peste tot, daca nu e specificat altfel

en: applied to posts &amp; pages without specific settings
ro: aplicate articolelor &amp; paginilor fără setări specifice

en: applied to the home page
ro: aplicate paginii principale

en: applied when viewing a 404 error
ro: aplicate paginii erorii 404

en: applied when viewing login, logout, or registration pages
ro: aplicate paginilor de autentificare (login), deautentificare (logout) sau înregistrare.

en: applied when viewing search results
ro: aplicate paginilor ce afişează rezultatele căutării

en: applied when viewing tag pages
ro: aplicate paginilor Tag

en: applied when viewing the archives
ro: aplicate paginilor de tip arhivă

en: archives
ro: arhive

en: categories
ro: categorii

en: content
ro: conţinut

en: default
ro: implicit

en: enable
ro: activează

en: excerpt
ro: excerpt (primele cuvinte)

en: links
ro: Linkuri

en: pages
ro: pagini

en: posts, showing the
ro: articole, sunt afişate

en: recent comments
ro: comentarii recente

en: recent entries
ro: articole recente

en: reset to default
ro: revenire la setările iniţiale

en: search
ro: căutare

en: set number of posts to 0 for theme default
ro: setează numărul de articole 0 pentru tema implicită

en: suggest
ro: sugerează

en: tag cloud
ro: Nor de etichete (taguri)
