HeadSpace2 3.3.1 - en to da translation catalogue (182 entries)

en: %d items were imported from %s
da: %d elementer blev importeret fra %s

en: %s ago
da: %s siden

en: (not available in UTW and Simple Tagging)
da: (ikke tilgængelig i UTW og Simple Tagging)

en: (page %d of %d)
da: (side %d af %d)

en: 404 Page
da: 404 Side

en: <p style="color: red">That function is not defined</p>
da: <p style="color: red">Den funktion er ikke defineret</p>

en: <p style="color: red">You are not allowed access to this resource</p>
da: <p style="color: red">Du har ikke adgang til denne ressource</p>

en: Add Plugin
da: Tilføj plugin

en: Add tags to dictionary
da: Tilføj tags til ordbog

en: Adds CrazyEgg tracking code to all pages
da: Tilføjer CrazyEgg sporingskode til alle sider

en: Adds Google Analytic tracking code to all pages
da: Tilføjer Google Analytics sporingskode til alle sider

en: Adds Mint tracking code to all pages
da: Tilføjer Mint sporingskode til alle sider

en: Adds StatCounter tracking code to all pages
da: Tilføjer StatCounter sporingskode til alle sider

en: Adds additional functions to allow blogging tools such as Ecto to use tagging
da: Tilføjer yderligere funktioner for at tillade blogging værktøjer som Ecto at bruge tagging

en: Advanced
da: eUdvidet

en: After
da: Efter

en: All descriptions will be trimmed to this length
da: Alle beskrivelser vil blive trimmet til denne længde

en: Allow external JavaScript files to be referenced
da: Tillad reference til eksterne JavaScript filer

en: Allow page title to be changed (i.e. the title in the browser window title)
da: Tillad ændring af sidetitlen (f.eks. titlen i browservinduet)

en: Allows CSS stylesheets to be added to a page
da: Tillader tilføjelse af CSS stylesheets til sider

en: Allows a custom page-specific theme to over-ride the default theme
da: Tillader et tilpasset side-specifikt theme at over-ride standard themet

en: Allows a no-index/no-follow option to be set to prevent search engines and robots from indexing or following pages
da: Tillader en n-index/no-follow mulighed for at forhindre søgemaskiner og robotter i at indeksere eller følge sider

en: Allows a short description about the page that is used by search engines
da: Tillader en kort beskrivelse om siden som bruges af søgemaskiner

en: Allows disabled plugins to be enabled on specific pages
da: Tillader aktivering af deaktiverede plugins på specifikke sider

en: Allows raw data to be inserted into the page meta section
da: Tillader indsættelse af rå data i sidens meta afsnit

en: Allows site RSS description to be changed
da: Tillader ændring af sidens RSS beskrivelse

en: Allows site RSS name to be changed
da: Tillader ændring af sidens RSS navn

en: Allows site description to be changed (i.e. the tagline)
da: Tillader ændring af side beskrivelsen (dvs. tagline)

en: Allows site name to be changed (i.e your blog name)
da: Tillader ændring af sidens navn (dvs. blog navn)

en: Allows tags/keywords to be added to pages
da: Tillader tilføjelse af tags/keywords til sider

en: Allows the 'more' text to be changed
da: Tillader ændring af 'mere' teksten

en: Allows you to enable or disable various WordPress auto-formatting (including wpautop)
da: Tillader dig at aktivere eller deaktivere forskellige WordPress auto-formatering (inkl. wpautop)

en: Alphabetically order tags
da: sortér tags alfabetisk

en: Always
da: Altid

en: Archives
da: Arkiv

en: As with anything else that modifies your database you should <strong>backup your data before running an import</strong>.  No responsibility is accepted for any kittens that may be killed in the process.
da: Som med alt andet som ændrer din database, anbefales det at <strong>sikkerhedskopiere dine data før importering</strong>. Der påtages intet ansvar for killinger som må blive myrdet i processen.

en: Author Pages
da: Forfatter sider

en: Auto-fancy quotes
da: Auto-citat

en: Auto-formatting
da: Auto-formatering

en: Automatically add new tags to dictionary
da: Tilføj automatisk nye tags til ordbogen

en: Before
da: Før

en: Cancel
da: Annullér

en: Categories
da: Kategorier

en: Check for updates
da: Tjeck efter opdateringer

en: Check for updates from within HeadSpace
da: Tjeck efter opdateringer indenfor HeadSpace

en: Current theme
da: Aktuelle tema

en: Customise the number of posts shown on the archive and search pages, and decide whether to show full content or the excerpt
da: Tilpas antallet af indlæg vist på arkiv og sider med søgeresultater, og beslut om at vise hele indholdet eller uddrag

en: Delete HeadSpace
da: Slet HeadSpace

en: Description
da: Beskrivelse

en: Dictionary
da: Orbog

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Edit Category &raquo;
da: Redigér kategori &raquo;

en: Enter the URL you want outbound links tracked to, or leave empty for no outbound tracking
da: Indtast URL'en du vil bruge til at spore udgående links, eller lad feltet være tomt for ingen udgående sporing

en: Enter the full Google JavaScript tracking code, or just the <code>_uacct</code> number.
da: Gem den fulde Google JavaScript sporingskode, eller bare <code>_uacct</code> numberet.

en: Enter the relative URL to your Mint installation (i.e. <code>/mint/</code>).
da: Indtast den relative URL til din Mint installation  (f.eks. <code>/mint/</code>).

en: Enter your full <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg ID</a>
da: Indtast din fulde <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg ID</a>

en: Everyone
da: Alle

en: General Options
da: Generelle indstillinger

en: Global Settings
da: Globale indstillinger

en: Head META Description
da: Head META Beskrivelse

en: HeadSpace Settings
da: HeadSpace indstillinger

en: HeadSpace has been removed
da: HeadSpace er blevet fjernet

en: HeadSpace tags (convert to WordPress 2.3 tags)
da: HeadSpace tags (konvertér til WordPress 2.3 tags)

en: HeadSpace2 News
da: HeadSpace2 nyheder

en: Home Page
da: Hjemmeside

en: How many widgets would you like?
da: Hvor mange widgets ønsker du?

en: Import
da: Importér

en: Import and remove original data
da: Importér og fjern original data

en: Inherit from global settings
da: Nedarv fra globale indstillinger

en: Inherit settings
da: Nedarv indstillinger

en: Invalid module
da: Ugyldigt modul

en: Leave blank to use theme default
da: Lad være tomt for at bruge standard tema

en: Makes links clickable in comments
da: Gør kommentar-links klikbare

en: Mass Edit Meta-data
da: Masseredigér meta data

en: Max length
da: max lændge

en: Meta-data
da: Meta data

en: Mint path
da: Mint sti

en: Modules
da: Moduler

en: Modules are disabled and do not appear
da: Moduler er deaktiverede og vises ikke

en: Modules will always appear on edit screens
da: Moduler vises altid på redigeringskærme

en: Modules will be hidden behind a link
da: Moduler skjules bag et link

en: More Unique
da: Mere unik

en: More text
da: Mere tekst

en: Never
da: Aldrig

en: Next
da: Næste

en: No Index
da: No Index (ingen indeksering)

en: No Index/No Follow
da: No Index (indeksér ikke) / No Follow (følg ikke)

en: Options
da: Indstillinger

en: Order tags
da: Sortér tags

en: Page Counts
da: Sidetælling

en: Page Modules
da: Sidemoduler

en: Page Settings
da: Sideindstillinger

en: Page Title
da: Sidetitel

en: Page description
da: Sidebeskrivelse

en: Page modules apply to individual pages.  Drag-and-drop modules into the appropriate area.  Modules can be re-ordered to change their position on the edit screen.
da: Sidemoduler gælder for enkelte sider. Træk-og-slip moduler ind i det ønskede område. Moduler kan re-arrangeres til at ændre position på redigeringsskærmen.

en: Page slug
da: Side-slug

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page-specific Plugins
da: Sidespecifikke plugins

en: Page-specific Themes
da: Sidespecifikke temaer

en: Per page
da: Per side

en: Post slug
da: indlæg slug

en: Post title
da: Indlæg titel

en: Posts &amp; Pages
da: Indlæg &amp; Sider

en: Posts successfully updated
da: Indlæg blev opdateret

en: Previous
da: Forrige

en: RPC support for Ecto
da: RPC understøttelse for Ecto

en: RSS Description
da: RSS beskrivelse

en: RSS Name
da: RSS navn

en: Raw data
da: Rå data

en: Remove HeadSpace
da: Fjern HeadSpace

en: Replaced with the category description
da: Erstattet med kategoribeskrivelse

en: Replaced with the current date
da: Erstattet med den aktuelle dato

en: Replaced with the current page number (i.e. page 2 of 4)
da: Erstattet med det aktuelle sidenummer (f.eks. side 2 af 4)

en: Replaced with the current search phrase
da: Erstattet med den aktuelle søgning

en: Replaced with the current time
da: Erstattet med den aktuelle tid

en: Replaced with the date of the post/page
da: Erstattet med indlæggets/sidens dato

en: Replaced with the post categories (comma seperated)
da: Erstattet med indlæg kategorier (komma-separeret)

en: Replaced with the post/page ID
da: Erstattet med indlæg/side ID

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
da: Erstattet med indlæg/side forfatterens 'nicename'

en: Replaced with the post/page author's userid
da: Erstattet med indlæg/side forfatterens bruger-id

en: Replaced with the post/page excerpt
da: Erstattet med indlæg/side uddrag

en: Replaced with the post/page modified time
da: Erstattet med indlæg/side tid for seneste ændring

en: Replaced with the title of the post/page
da: Erstattet med indlæg/side titlen

en: SEO Title Tags
da: SEO titel-tags

en: Save
da: Gem

en: Save all data
da: Gem alle data

en: Save module order
da: Gem modul-rækkefølge

en: Search
da: Søg

en: Search Pages
da: Søg sider

en: Searches
da: Søgninger

en: Security ID
da: Sikkerheds-id

en: Settings can be applied to specific posts &amp; pages from the <strong>post edit page</strong>, and to specific categories from the <strong>edit category</strong> page.
da: Indstillinger kan gøre gældende for specifikke indlæg &amp; sider fra <strong>redigér indlæg</strong> siden, og til specifikke kategorier fra <strong>redigér kategori</strong> siden.

en: Show in admin
da: Vis i admin

en: Show tags in pages
da: Vis tags på sider

en: Show tags in posts
da: Vis tags i indlæg

en: Shows page-specific plugins in the administration menus
da: Vis side-specifikke plugins i administrationsmenuerne

en: Simple
da: Simpel

en: Simple Tagging
da: Simpel taggin

en: Simple Tags
da: Simple tags

en: Site Modules
da: Site moduler

en: Site description
da: Site beskrivelse

en: Site modules apply to your site as a whole.  Only checked modules will run (when properly configured).
da: Site moduler gælder for dit websted som en helhed. Kun valgte moduler vil fungere (når disse er korrekt konfigureret).

en: Site name
da: Site navn

en: Special Tags
da: Specielle tags

en: Stylesheets
da: StyleSheets

en: Suggest tags based on content
da: Foreslå tags baseret på indhold

en: Suggested tags
da: Foreslåede tags

en: Tags/keywords
da: Tags/Keywords

en: Theme
da: Tema

en: This must match the separator defined in Ecto 'Templates', 'Tags', 'Tag separator'
da: Dette skal svare til separator defineret i Ecto 'Templates', 'Tags', 'Tag separator'

en: This option will remove HeadSpace and delete all settings, tags, and meta-data.
da: Dette vil fjerne HeadSpace og slette alle indstillinger, tags og meta-data.

en: This page will allow you to import meta-data from other WordPress plugins.  The other plugins do not need to be active for the import to work.
da: Denne side tillader dig at importere meta-data fra andre WordPress plugins. De andre plugins behøver ikke være aktiverede for at importeringen virker.

en: Title separator
da: Titel separator

en: Track outbound links
da: Sporing af udgående links

en: Tracking code
da: Sporingskode

en: Update Options &raquo;
da: Opdatér indstillinger

en: Use <code>wpautop</code> to format paragraphs
da: Brug <code>wpautop</code> til at formatere afsnit

en: Use <code>wptexturize</code> to turn quotes into fancy quotes
da: Brug <code>wptexturize</code> til at lave citater om til fancy quotes

en: Users of the specified role or less will be tracked
da: Brugere af den specificerede rolle eller lavere vil blive sporet

en: Who to track
da: Hvem skal spores?

en: WordPress content formatting
da: WordPress indholdsformatering

en: Wraps all post and page content inside a Google targeted section
da: Ombryd alt indlæg- og sideindhold inde i en Google targeted section

en: Your module positions have been saved
da: Dine modulers positioner er blevet gemt

en: Your options have been updated
da: Dine indstillinger er blevet gemt

en: add
da: tilføj

en: add all
da: tilføj alle

en: advanced
da: udvidet

en: applied to author pages
da: gjort gældende for forfattersider

en: applied to category pages without specific settings
da: gjort gældende for kategori sider uden specifikke indstillinger

en: applied to everything unless otherwise specified
da: gjort gældende for alt, medmindre andet anføres

en: applied to posts &amp; pages without specific settings
da: gjort gældende for indlæg &amp; sider uden specifikke indstillinger

en: applied to the home page
da: gjort gældende for forsiden

en: applied when viewing a 404 error
da: gjort gældende når 404 fejl vises

en: applied when viewing search results
da: gjort gældende når søgeresultater vises

en: applied when viewing the archives
da: gjort gældende når arkivsider vises

en: content
da: indhold

en: default
da: standard

en: excerpt
da: uddrag

en: go
da: gå

en: posts, showing the
da: indlæg, viser

en: set number of posts to 0 for theme default
da: angiv antal af indlæg til 0 for tema standard

en: suggest
da: foreslå
