tantan-flickr - en to id translation catalogue (154 entries)

en: %1$d - %2$d of %3$d Photos
id: Foto-foto %1$d - %2$d of %3$d

en: %d Photos
id: %d Foto

en: %d comments
id: %d komentar

en: %d photos
id: %d foto

en: &laquo; Previous
id: &laquo; Sebelumnya

en: &lt; Reset API Key
id: &lt; Reset kunci API

en: <strong>Error</strong>: Please create at least one Flickr photo set, and then click the "Refresh" button above to see your photos.
id: <strong>Error</strong>: Silahkan buat paling sedikit satu set foto Flickr, kemudian klik tombol "Refresh" diatas untuk melihat foto-foto anda.

en: <strong>No</strong>, don't display my Flickr Albums on this blog
id: <strong>Tidak</strong>, jangan perlihatkan Album Flickr saya di blog ini

en: <strong>Note:</strong> You can revoke the permissions granted here in <a href="http://flickr.com/services/auth/list.gne">your Flickr access control panel</a>.
id: <strong>Catatan:</strong> Anda dapat membatalkan ijin yang diberikan disini <a href="http://flickr.com/services/auth/list.gne">Flickr akses panel kontrol anda</a>.

en: <strong>Note:</strong> Your theme does not look it's properly configured for WordPress Widgets. Here are instructions on <a href="http://automattic.com/code/widgets/themes/">how to add WordPress Widgets</a> to your existing theme.
id: <strong>Catatan:</strong> Theme anda kelihatannya tidak sesuai untuk konfigutasi Widget untuk Wordpress. Inilah instruksinya <a href="http://automattic.com/code/widgets/themes/">bagaimana menambahkan Widget untuk WordPress </a> ke theme anda yang sekarang.

en: <strong>Yes</strong>, display my Flickr Albums on this blog
id: <strong>Ya</strong>, perlihatkan Album Flickr saya di blog ini

en: Add Flickr to the <a href="post-new.php">write post</a> screen.
id: Tambahkan Flickr ke layar <a href="post-new.php">write post</a>.

en: Add Lightbox style popup overlays to displays to your photos.
id: Tambahkan lapisan popup Lightbox untuk melihat foto anda.

en: Add a comment &gt;
id: Tambahkan komentar &gt;

en: After you have your key, click the configuration link to view the details for your new key
id: Setelah anda memiliki kunci anda, klik link konfigurasi untuk melihat detil kunci anda yang baru

en: Album cover
id: Sampul Album

en: Albums
id: Album

en: Alignment
id: Meluruskan

en: All Albums
id: Semua album

en: Allow visitors to comment on the photos displayed on your blog (without having to register with Flickr).
id: Mengijinkan tamu untuk memberikan komentar pada foto yang ada berada di blog Anda (tanpa harus mendaftar lebih dahulu dengan Flickr).

en: Amount:
id: Jumlah:

en: Apply Permissions &gt;
id: Permohonan Ijin &gt;

en: Apply for your own <a href="http://www.flickr.com/services/api/key.gne" target="_blank">Flickr API key</a>. If you already have an API key setup, <a href="http://www.flickr.com/services/api/keys/" target="_blank">you can use that instead</a>.
id: Meminta <a href="http://www.flickr.com/services/api/key.gne" target="_blank"> kunci API Flickr</a>. Jika anda telah memiliki kunci API, <a href="http://www.flickr.com/services/api/keys/" target="_blank">anda dapat menggunakannya saat ini</a>.

en: Apply the permissions granted in Step 1 to this photo album. This step may take a couple minutes to complete (depending on how many albums you have), since it's also going to pull down your Flickr information.
id: Perhomonan ijin di Langkah  1 untuk album foto ini. Langkah ini akan memakan waktu beberapa menit untuk menyelesaikannya (tergantung berapa banyak album yang anda miliki), juga akan menarik informasi anda dari Flcikr.

en: Back to Photo Album
id: Kembali ke Foto Album

en: Before you can setup your blog to pull in your Flickr photos, you need to get your own Flickr API key.
id: Sebelum anda mensetup blog anda dan menaruh foto-foto Flickr, anda harus mendapatkan kunci API Flickr.

en: Cancel
id: Batal

en: Center
id: Tengah

en: Change the authentication type to <b>Desktop Application</b>
id: Rubah tipe otentifikasi ke <b>Desktop Application</b>

en: Comments
id: Komentar

en: Configure your sidebar &gt;
id: Atur sidebar anda &gt;

en: Custom Comments:
id: Komentar:

en: Customizations
id: Kustomisasi

en: Enable the Flickr Widget for your sidebar.
id: Buat Enable Flickr Widget untuk sidebar anda.

en: Enter a link URL or click above for presets.
id: Masukkan link URL atau klik diatas untuk mengulang.

en: Enter the path where you want your photo album to be shown.
id: Masukkan path dimana anda ingin album foto anda diperlihatkan.

en: Enter your blog's title and a short description.
id: Masukkan judul blog anda dan penjelasan singkat.

en: Error: Flickr plugin is not setup!
id: Kesalahan: Flickr plugin tidak di-setup

en: Everyone
id: Setiap Orang

en: Flickr API Key
id: Kunci API Flickr

en: Flickr API Key:
id: Kunci API Flickr:

en: Flickr Account:
id: Akun Flickr:

en: Flickr Settings
id: Pengaturan Flickr

en: Group Photos
id: Foto grup

en: Hide photos that have been marked <em>Private</em>
id: Sembunyikan foto yang telah ditandai <em>Private</em>

en: If you find this plugin helpful, please consider donating a few dollars to support this plugin. Thanks!
id: Jika anda menemukan plugin ini dan berguna, tolong sumbangkan beberapa dollar untuk mendukung plugin ini. Terima kasih!

en: Insert Highlight Photo
id: Masukkan Foto Penting

en: Insert into Post
id: Memasukkan ke dalam tempat

en: Install the <a href="http://www.wordpress.org/">latest version of WordPress</a> if you want to show your recent Flickr photos in your WordPress sidebar.
id: Install <a href="http://www.wordpress.org/">Versi terakhir WordPress</a> jika nda mau menunjukkan foto Flickr di sidebar WordPress.

en: Instructions
id: Instruksi

en: Interesting
id: Minat

en: Large
id: Besar

en: Leave a comment
id: Tinggalkan komentar

en: Left
id: Kiri

en: Link to the Flickr page for this photo
id: Link ke halaman Flickr untuk foto ini

en: Link to this blog's page
id: Link ke halaman blog ini

en: Login to Flickr and grant <em>read only</em> permissions to this photo album. Once you are done, close the popup window and click the button in Step 2.
id: Login ke Flickr dan berikan <em>read only</em> ijin untuk album foto ini.  Sekali anda melakukannya, tutup jendela pop-up dan klik tombol pada Langkah 2.

en: Look and Feel:
id: Lihat dan Rasakan:

en: Make sure you have proper permissions before using any photos.
id: Pastikan anda mendapatkan ijin sebelum menggunakan foto-foto.

en: Media Bar:
id: Bar Media:

en: Medium
id: Sedang

en: My Photos
id: Foto-fotoku

en: Next &raquo;
id: Berikutnya &raquo

en: Next Page &raquo;
id: Halaman berikut &raquo

en: Next Photo
id: Foto Berikutnya

en: No comments for this photo.
id: Tidak ada komentar untuk foto ini.

en: No tags found.
id: Tag tidak ditemukan.

en: None
id: Tidak ada

en: Not all WordPress themes are created equal, and you may need to tweak a couple templates to match the look and feel of our own blog. Look inside the <code>wp-content/plugins/tantan-flickr/templates</code> directory for the template files.
id: Tidak semua tema WordPress diciptakan sama, dan anda harus mengutak-atik beberapa template untuk mencocokkan apa yang anda lihat dan rasakan pada blog anda.  Lihat kedalam <code>wp-content/plugins/tantan-flickr/templates</code> direktori untuk berkas-berkas template.

en: Now click "edit configuration" again to view the details for newly configured API key and copy and paste the <b>key</b> and <b>shared secret</b> fields into the form below.<br><br>Note that it may take a minute or two to get your key fully activated.
id: Sekarang klik "edit configuration" lagi untuk melihat detil dari konfigurasi yang baru dari kunci API dan copy-paste  <b>key</b> dan <b>shared secret</b> ke dalam form dibawah.<br><br>Catatan, ini akan memakan waktu beberapa menit untuk mendapatkan aktivasi yang lengkap.

en: Number of Photos:
id: Nomor Foto:

en: Organize Albums
id: Mengorganisasikan Album-album

en: Organize Groups
id: Mengorganisasi grup-grup

en: Original
id: Asli

en: Other Albums
id: Album lainnya

en: Photo Album Configuration
id: Konfigutasi Album Foto

en: Photo Album Syndication:
id: Album Foto Sindikasi:

en: Photo Albums
id: Album-album Foto

en: Photo Stream
id: Arus Foto

en: Photos
id: Foto-foto

en: Photos %1$d - %2$d tagged with <strong>%3$s</strong>
id: Foto %1$d - %2$d tag dengan <strong>%3$s</strong>

en: Photos should link to:
id: Foto-foto akan di-link ke:

en: Photos tagged with <strong>%s</strong>
id: Foto tag dengan  <strong>%s</strong>

en: Please wait. Now loading your albums...
id: Mohon tunggu. Sedang menyiapkan album anda...

en: Please wait. Now loading your groups...
id: Silahkan tunggu. Sekarang sedang memuat grup anda....

en: Popular Tags
id: Tag Populer

en: Popup Overlays:
id: Lapisan Popup:

en: Previous Photo
id: Foto Sebelumnya

en: Private Photos:
id: Foto-foto Pribadi:

en: RSS Updates:
id: Perbaikan RSS:

en: Randomize:
id: Acak:

en: Refresh All Albums
id: Menyegarkan semua album

en: Refresh All Groups
id: Menyegarkan semua grup

en: Releases:
id: Pemberitaan:

en: Remove Link &gt;
id: Hapus Link &gt;

en: Retrieve Flickr Permissions &gt;
id: Terima ijin dari Flickr &gt;

en: Right
id: Kanan

en: Save
id: Simpan

en: Shared Secret:
id: Membagi Rahasia:

en: Size
id: Ukuran

en: Small
id: Kecil

en: Sorry, no albums found!
id: Maaf, album tidak ditemukan!

en: Sorry, no photos found!
id: Maaf, foto tidak ditemukan!

en: Sorry, this feature is not enabled.
id: Maaf, fitur ini tidak memungkinkan

en: Sorry, this feature is not supported
id: Maaf, fitur ini tidak didukung

en: Square
id: Segi empat

en: Step 1:
id: Langkah 1:

en: Step 2:
id: Langkah 2:

en: Subscribe to the <a href="http://feeds.feedburner.com/TanTanToolkit">TanTanToolkit feed</a> and get notified when there's an update to this plugin.
id: Berlangganan <a href="http://feeds.feedburner.com/TanTanToolkit">TanTanToolkit feed</a> dan dapatkan notifikasi kalau ada versi baru dari plugin ini

en: Support Group:
id: Grup Pendukung:

en: Support for groups are not enabled. <a href="http://code.google.com/p/photo-album/wiki/GroupsSupport">Please see this page for instructions on how to configure the plugin to display photos from groups.</a>
id: Dukungan untuk grup tidak tersedia. <a href="http://code.google.com/p/photo-album/wiki/GroupsSupport"> Silahkan lihat halaman ini untuk instruksi bagaimana mengkonfigurasi plugin untuk melihat foto dari grup.</a>

en: Tag Cloud
id: Awan Tag

en: Tags
id: Tag

en: Tags:
id: Tag:

en: The URL specified above
id: Tetapkan URL lebih dulu

en: The photo album has not been configured.
id: Foto album tidak dikonfigurasi

en: This album is not available.
id: Album ini tidak tersedia

en: This is the configuration screen for the <a href="http://tantannoodles.com/toolkit/photo-album/">Flickr Photo Album plugin for WordPress</a>.
id: Ini adalah layar konfigurasi untuk <a href="http://tantannoodles.com/toolkit/photo-album/"> Album Foto Flickr plugin untuk WordPress</a>.

en: This photo is not available.
id: Foto ini tidak tersedia

en: This plugin is provided by <a href="http://www.tantannoodles.com">TanTanNoodles</a> and licensed free of charge for you to use under the GPL license. This plugin is <em>unsupported</em> and comes with no official technical support. However, you can check the following pages for the latest updates to this plugin, along with any unofficial technical support:
id: Plugin is disediakan oleh <a href="http://www.tantannoodles.com">TanTanNoodles</a> dan lisensi gratis untuk anda gunakan dibawah lisensi GPL. Plugin ini <em>tidak didukung</em> dan tidak ada dukungan teknis.  Bagaimanapun, anda dapat mengecek halaman berikut untuk perbaikan plugin ini, walaupun tanpa dukungan teknis secara resmi:

en: This widget displays your recent photos. Photos refresh automatically every hour. Don't forget to save your settings.
id: Widget ini memperlihatkan foto anda saat ini. Foto akan diperbaharui setiap jam. Jangan lupa untuk menyimpan pengaturan anda.

en: This will show your recent photos in your site's sidebar.
id: Ini akan memperlihatkan foto anda saat ini di sidebar dari situs anda.

en: Title
id: Judul

en: Title:
id: Judul:

en: Uploaded By:
id: Diunggah oleh:

en: Uploaded:
id: Diunggah:

en: Video Player
id: Pemutar video

en: View all %d albums &gt;
id: Lihat semua %d album &gt;

en: View more photos &gt;
id: Lihat lebih banyak foto &gt;

en: View slideshow &gt;
id: Lihat slideshow &gt

en: View this album on Flickr
id: Lihat album ini di Flickr

en: View this group on Flickr
id: Lihat grup ini di Flickr

en: View this photo at Flickr
id: Lihat foto ini di Flickr

en: View this photo on Flickr
id: Lihat foto ini di Flickr

en: View this tag on Flickr
id: Lihat tag ini di Flickr

en: View this video on Flickr
id: Lihat video ini di Flickr

en: View your album:
id: Lihat album anda:

en: Where you want your photos to link to, when inserted into a blog post or from the sidebar
id: Dimana anda mau menempatkan link foto, ketika dimasukkan ke blog atau dari sidebar

en: Your Flickr albums will be cached locally to help speed things up. Click <strong>refresh</strong> to synchronize and refresh all your albums, or after you've created a new set.
id: Album Flickr anda akan di-cache secara lokal untuk meningkatkan kecepatan. Klik <strong>refresh</strong> untuk mengsinkronisasi dan menyegarkan kembali album anda, atau setelah anda membuat sebuah album baru.

en: Your Flickr groups will be cached locally to help speed things up. Click <strong>refresh</strong> to synchronize and refresh all your groups.
id: Album Flickr anda akan di-cache secara lokal untuk meningkatkan kecepatan. Klik <strong>refresh</strong> untuk mengsinkronisasi dan menyegarkan kembali semua grup anda.

en: Your Photo Album has been granted <em>read only</em> permissions to this Flickr account
id: Album Foto Anda sudah dikabulkan <em>read only</em> ijin dari akun Flickr

en: Your Photo Album is not currently linked to a Flickr account.
id: Foto Album anda tidak terhubung dengan akun Flickr.

en: clear cache
id: bersihkan cache

en: close after inserting photo
id: tutup setelah memasukkan foto

en: hide album
id: sembunyikan album

en: hide group
id: sembunyikan grup

en: more tags &raquo;
id: lebih banyak tag &raquo;

en: order:
id: pesan:

en: refresh albums
id: album menyegarkan

en: save settings &gt;
id: menyimpan setting &gt

en: search
id: cari

en: toggle group hiding
id: toggle grup yang disembunyikan

en: you are on the first photo
id: anda berada di foto pertama

en: you are on the last photo
id: anda berada di foto terakhir
