Subscribe to Comments Reloaded - en to it translation catalogue (190 entries)

en: &laquo; Previous
it: &laquo; Precedenti

en: Action:
it: Azione:

en: Activate
it: Attiva

en: Activate and set to R
it: Attiva ed imposta ad R

en: Activate and set to Y
it: Attiva ed imposta ad Y

en: Active
it: Attiva

en: Add
it: Aggiungi

en: Add New Subscription
it: Nuova iscrizione

en: Advanced subscription
it: Iscrizione avanzata

en: All
it: Tutti

en: Allow users to choose from different subscription types (all, replies only).
it: Consenti agli utenti di decidere che tipo d'iscrizione vogliono usare (tutti i commenti, solo risposte ai loro commenti).

en: Ask user to confirm
it: Richiedi conferma

en: Author label
it: Descrizione per l'autore

en: Authors
it: Autori

en: Autopurge requests
it: Pulizia DB

en: Awaiting label
it: Notifiche in attesa

en: Bold
it: Grassetto

en: Checkbox label
it: Descrizione del checkbox

en: Checked by default
it: Spuntato per default

en: Comment Form
it: Modulo per inviare commenti

en: Content of the confirmation email. Allowed tags: [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]
it: Contenuto dell'email di conferma. Tag consentiti: [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]

en: Content of the management email. Allowed tags: [blog_name], [manager_link]
it: Contenuto dell'email di gestione. Tag consentiti: [blog_name],[manager_link]

en: Content of the notification email. Allowed tags: [post_title], [comment_permalink], [comment_author], [comment_content], [post_permalink], [manager_link]
it: Contenuto del messaggio di notifica. Tag consentiti: [post_title],  [comment_permalink], [comment_author], [comment_content], [post_permalink], [manager_link]

en: Custom HEAD meta
it: Meta HEAD personalizzato

en: Custom HTML
it: Codice HTML

en: Custom HTML code to be used when displaying the checkbox. Allowed tags: [checkbox_field], [checkbox_label]
it: Codice HTML personalizzato da usare attorno al checkbox. Tag consentiti: [checkbox_field], [checkbox_label]

en: Custom inline CSS to add to the checkbox.
it: Specifica il codice CSS da aggiungere direttamente in linea al checkbox.

en: Custom inline style
it: Stile inline

en: Daily digest
it: Riassunto giornaliero

en: Date and Time
it: Data e ora

en: Decide if the checkbox should be checked by default or not.
it: Scegli se il checkbox deve essere preselezionato per default o no.

en: Default label
it: Descrizione del checkbox

en: Delete
it: Rimuovi

en: Delete forever
it: Cancella definitivamente

en: Delete pending subscriptions (not confirmed) after X days. Zero disables this feature.
it: Cancella le iscrizioni non confermate dopo X giorni. Zero disabilita la funzione.

en: Disable the virtual management page if you need to create a <a href="http://lab.duechiacchiere.it/index.php?topic=71.0">real page</a> to make your theme happy.
it: Disabilita la pagina virtuale di gestione se hai bisogno di creare una <a href="http://lab.duechiacchiere.it/index.php?topic=71.0">pagina vera</a> per far contento il tuo tema.

en: Disable this option if you want to move the subscription checkbox to a different place on your page.
it: Disattiva questa opzione se vuoi personalizzare la posizione del checkbon nel tuo template.

en: Disabled
it: Disattiva

en: Don't subscribe
it: Non iscrivermi

en: Don't want to donate? You can still help
it: Non ti va di donare soldi?

en: Donate a few bucks!
it: Dona qualche euro!

en: Double check message
it: Contenuto doppia conferma

en: Double check subject
it: Oggetto doppia conferma

en: Edit
it: Modifica

en: Email address to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
it: Indirizzo email da usare nel campo From.

en: Enable HTML emails
it: Abilita email HTML

en: Enable default checkbox
it: Mostra checkbox

en: Enable double check
it: Attiva doppia conferma

en: Enabled
it: Attiva

en: Feeling generous?
it: Ti senti generoso?

en: From
it: Da

en: How valuable is the feature offered by this plugin to your visitors? Subscribe to Comments Reloaded is and will always be free, but consider supporting the author if this plugin made your web site better, especially if you are making money out of it. Any donation received will be reinvested in the development of Subscribe to Comments Reloaded, and to buy some food for my hungry family.
it: Quanto è importante il valore aggiunto offerto dal mio plugin ai tuoi visitatori? Subscribe to Comments Reloaded &egrave; e sar&agrave; sempre gratuito, ma se vuoi puoi supportare l'autore con un piccolo contributo. Specialmente se stai usando questo plugin su un sito commerciale e se ritieni che questo plugin abbia contribuito a rendere il tuo lavoro migliore. Il denaro ricevuto sarà reinvestito nello sviluppo di Subscribe to Comments reloaded (hosting, programmi, ecc) e per comprare un po' di cibo per la mia famiglia affamata.

en: If enabled, will send email messages with content-type = text/html instead of text/plain
it: Se abilitato, invia messaggi email con il content-type = text/html invece che text/plain

en: If you don't want to donate money, please consider blogging about my plugin with a link to the plugin's page. Please let your readers know what makes your blog better. You can also contribute donating your time: do not hesitate to send me bug reports, your localization files, ideas on how to improve Subscribe to Comments Reloaded and so on. Whatever you do, thanks for using my plugin!
it: Se non ritieni opportuno donare una cifra in denaro, puoi sempre scrivere un post sul tuo blog che parli di Subscribe to Comments Reloaded, ed aggiungere un link alla pagina sul mio blog. Farai un favore sia ai tuoi visitatori che a me, se deciderai di parlarne. Volendo, puoi anche donare un po' del tuo tempo: mandami un messaggio sul forum se trovi un errore, la localizzazione dell'interfaccia, o semplicemente un'idea per rendere il plugin sempre migliore. Qualsiasi cosa tu decida di fare, grazie per star usando il mio plugin!

en: If you want to sponsor this plugin, don't hesitate to <a href='http://www.duechiacchiere.it/contatto'>contact me</a>.
it: Se vuoi sponsorizzare questo plugin, non esitare a <a href='http://www.duechiacchiere.it/contatto'>contattarmi</a>.

en: Image
it: Immagine

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list.
it: Se desideri disdire o sospendere le tue notifiche, spunta la casella corrispondente all'articolo e clicca sul pulsante in fondo alla lista.

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list. You are currently subscribed to:
it: Se desideri disdire o sospendere le tue notifiche, spunta la casella corrispondente all'articolo e clicca sul pulsante in fondo alla lista. Al momento, risulti iscritto a:

en: Introductory text for the authors' management page.
it: Testo introduttivo per la pagina di gestione riservata agli autori.

en: Introductory text for the users' management page.
it: Testo introduttivo per la pagina di gestione riservata ai visitatori.

en: Invert selection
it: Inverti la selezione

en: Italic
it: Corsivo

en: Keep unchanged
it: Non cambiare

en: Label associated to the checkbox. Allowed tag: [subscribe_link]
it: Testo da mostrare accanto al checkbox. Tag consentito: [subscribe_link]

en: Label shown to authors (and administrators). Allowed tag: [manager_link]
it: Testo da mostrare ad autori ed amministratori. Tag consentito: [manager_link]

en: Label shown to those who are already subscribed to a post. Allowed tag: [manager_link]
it: Testo da mostrare agli utenti gi&agrave; iscritti ad una discussione. Tag consentito: [manager_link]

en: Label shown to those who are already subscribed, but haven't clicked on the confirmation link yet. Allowed tag: [manager_link]
it: Testo da mostrare agli utenti gi&agrave; iscritti ad una discussione, ma che non hanno ancora cliccato sul link di conferma. Tag consentito: [manager_link]

en: Legend: Y = all comments, R = replies only, C = inactive
it: Legenda: Y = tutti i commenti, R = solo risposte, C = sospesa

en: Let admin subscribe
it: Consenti iscrizione per admin

en: Let the administrator subscribe to comments when logged in.
it: Consenti anche all'amministratore ed agli utenti registrati di iscriversi alle discussioni.

en: Manage subscriptions
it: Gestisci iscrizioni

en: Manage your subscriptions on [blog_name]
it: Gestisci le tue iscrizioni su [blog_name]

en: Management Page
it: Pagina di gestione

en: Management URL
it: URL di gestione

en: Management message
it: Contenuto email di gestione

en: Management subject
it: Oggetto email di gestione

en: Mass Update Subscriptions
it: Aggiorna iscrizioni

en: Messages
it: Messaggi

en: Messages for your visitors
it: Messaggi per i visitatori

en: Name to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
it: Nome da usare nel campo From quando il sistema invia una notifica all'utente.

en: Need help on how to use Subscribe to Comments Reloaded? Visit the official
it: Serve aiuto su come usare al meglio Subscribe to Comments Reloaded? Visita il

en: New subscription to
it: Nuova iscrizione per

en: Next &raquo;
it: Successivi &raquo;

en: No subscriptions match your search criteria.
it: Nessuna iscrizione corrispondente ai parametri di ricerca.

en: Notification message
it: Contenuto della notifica

en: Notification subject
it: Oggetto della notifica

en: Notifications
it: Notifiche

en: Notify admin
it: Notifica amministratore

en: Notify authors
it: Notifica autori

en: Notify me of followup comments via e-mail. You can also <a href='[subscribe_link]'>subscribe</a> without commenting.
it: Ricevi un avviso se ci sono nuovi commenti. Oppure <a href='[subscribe_link]'>iscriviti</a> senza commentare.

en: Notify the administrator when a new comment is posted.
it: Notifica l'amministratore (oltre che l'autore) quando viene inserito un nuovo commento.

en: Notify the administrator when users subscribe without commenting.
it: Notifica l'amministratore quando un utente si iscrive senza commentare.

en: Notify users when a new trackback or pingback is added to the discussion.
it: Invia una notifica anche per pingback e trackback aggiunti alla discussione.

en: Options
it: Opzioni

en: Page title
it: Titolo pagina

en: Pending label
it: Notifiche in attesa

en: Please confirm your subscription to [post_title]
it: Conferma la tua iscrizione a [post_title]

en: Please remember: this operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
it: Ricorda: questa operazione non pu&ograve; essere annullata. Confermi di voler procedere?

en: Post (ID)
it: Articolo (ID)

en: Post ID
it: ID Articolo

en: Post:
it: Articolo:

en: Process trackbacks
it: Notifica trackback

en: Replies only
it: Solo risposte

en: Replies to my comments
it: Risposte ai miei commenti

en: Request link
it: Richiesta link

en: Request submitted
it: Richiesta inviata

en: Reverse the order by Date/Time
it: Inverti l'ordine per data e ora

en: Reverse the order by Post ID
it: Inverti l'ordine per ID dell'articolo

en: Rows:
it: Righe:

en: Save Changes
it: Salva le opzioni

en: Search
it: Cerca

en: Search query:
it: Chiave di ricerca:

en: Search subscriptions
it: Cerca tra le iscrizioni

en: Select all
it: Seleziona tutti

en: Send
it: Invia

en: Send a notification email to confirm the subscription (to avoid addresses misuse).
it: Invia una email per confermare l'iscrizione ad un dato articolo (per evitare l'uso scorretto di indirizzi email di terzi).

en: Send trackbacks
it: Notifica trackbacks

en: Sender email address
it: Indirizzo email mittente

en: Sender name
it: Nome del mittente

en: Set to Y
it: Imposta ad Y

en: Sorry, no subscriptions match your search criteria.
it: Spiacente, nessuna iscrizione soddisfa i tuoi parametri di ricerca.

en: Specify your custom HTML code to be added to the HEAD section of the page. Use <strong>single</strong> quotes for values.
it: Specifica il codice HTML che vuoi inserire nella parte HEAD della pagina di gestione. Usa <strong>singoli</strong> aplici per i valori.

en: Sponsor's Corner
it: Angolo dello sponsor

en: Status
it: Stato

en: Subject of the confirmation email. Allowed tag: [post_title]
it: Oggetto dell'email di notifica. Tag consentito: [post_title]

en: Subject of the mail sent to those who request to access their management page. Allowed tag: [blog_name]
it: Oggetto della mail inviata a coloro che richiedono di poter gestire le proprie iscrizioni. Tag consentito: [blog_name]

en: Subject of the notification email. Allowed tag: [post_title]
it: Oggetto dell'email di notifica. Tag consentito: [post_title]

en: Subscribe without commenting
it: Iscriviti senza commentare

en: Subscribed label
it: Descrizione per gli iscritti

en: Subscription
it: Iscrizione

en: Subscription added.
it: Iscrizione aggiunta.

en: Subscription deleted.
it: Iscrizioni rimosse.

en: Subscription processed
it: Iscrizione avvenuta

en: Subscription processed (DCI)
it: Iscrizione avvenuta (DCI)

en: Subscriptions activated:
it: Iscrizioni attivate:

en: Subscriptions deleted:
it: Iscrizioni rimosse:

en: Subscriptions suspended:
it: Iscrizioni sospese:

en: Subscriptions updated.
it: Iscrizioni aggiornate con successo.

en: Subscriptions updated:
it: Iscrizioni aggiornate:

en: Support the author
it: Supporta l'autore

en: Suspend
it: Sospendi

en: Suspended
it: Sospesa

en: Tell other people if Subscribe to Comments Reloaded works for you and how good it is. <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/">Rate it</a> on its Plugin Directory page.
it: Fai sapere agli altri se Subscribe to Comments Reloaded funziona bene e quanto ti piace. <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/">Votalo</a> sulla pagina apposita di Wordpress.

en: Text shown to those who request to manage their subscriptions.
it: Testo mostrato a coloro che richiedono il link per gestire le iscrizioni.

en: Text shown to those who want to subscribe without commenting. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
it: Testo da mostrare agli utenti che vogliono iscriversi senza commentare. Tag consentiti: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you for using our subscription service. In order to confirm your request, please check your email for the verification message and follow the instructions.
it: Grazie per aver usato il servizio di notifica di questo blog. Al fine di completare la tua richiesta, ti &egrave; stata inviata una email di conferma. Segui le semplici istruzioni per verificare la tua identit&agrave;.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed, and you should receive an email with the management link in a few minutes.
it: Grazie per aver usato il servizio di notifica di questo blog. La tua richiesta &egrave; stata completata, e dovresti ricevere una mail fra pochi minuti. Al suo interno troverai il link personalizzato per accedere alla tua area di gestione.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed. You will receive a notification email every time a new comment to this article is approved and posted by the administrator.
it: Grazie per aver usato il servizio di notifica di questo blog. La tua richiesta &egrave; stata completata. Riceverai una notifica ogni volta che un nuovo commento a quell'articolo viene approvato e pubblicato dall'amministratore del sito.

en: Thank you note shown after the request here above has been processed. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
it: Nota di conferma mostrata dopo che la richiesta qui sopra &egrave; stata gestita dal sistema. Tag consentiti: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in disabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
it: Nota di conferma mostrata dopo che la richiesta d'iscrizione qui sopra &egrave; stata gestita dal sistema (con double check-in disabilitato). Tag consentiti: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in enabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
it: Nota di conferma mostrata dopo che la richiesta &egrave; stata gestita dal sistema (con double check-in abilitato). Tag consentiti: [post_title], [post_permalink]

en: The permalink for your management page (something like <code>/manage-subscriptions</code> or <code>/?page_id=345</code>). This page <b>does not</b> actually exist in the system, but its link must follow your permalink structure.
it: Il permalink associato alla pagina di gestione (tipo <code>/manage-subscriptions</code> o <code>/?page_id=345</code>). Questa pagina <b>non esiste fisicamente</b> in Wordpress, ma il suo permalink deve essere consistente con la tua configurazione di Wordpress.

en: There is a new comment to [post_title]
it: Nuovo commento per [post_title]

en: There is a new comment to [post_title].
    Comment Link: [comment_permalink]
    Author: [comment_author]
    Comment:
    [comment_content]
    Permalink: [post_permalink]
    Manage your subscriptions: [manager_link]
it: L'utente [comment_author] ha lasciato un nuovo commento a '[post_title]':
    [comment_permalink]
    
    Commento:
    [comment_content]
    
    Permalink: [post_permalink]
    Gestisci le tue iscrizioni: [manager_link]

en: There was an error updating the following fields:
it: Si &egrave; verificato un errore nell'aggiornamento dei seguenti campi:

en: Title
it: Titolo

en: Title of the page your visitors will use to manage their subscriptions.
it: Titolo della pagina che i visitatori useranno per gestire le iscrizioni.

en: To
it: In

en: To manage your subscriptions, please enter your email address here below. We will send you a message containing the link to access your personal management page.
it: Al fine di gestire le tue iscrizioni, inserisci il tuo indirizzo email nel campo qui di seguito. Ti sar&agrave; inviato un messaggio contenente il link per accedere alla tua area riservata.

en: Track all subscriptions
it: Traccia iscrizioni

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Subscription
it: Aggiorna iscrizione

en: Update subscriptions
it: Aggiorna iscrizioni

en: User:
it: Utente:

en: Users
it: Utenti

en: Virtual Management Page
it: Pagina di gestione virtuale

en: Vote and show your appreciation
it: Vota e condividi

en: Warning: it looks like the value you are using may be incompatible with your permalink structure
it: Attenzione: sembra che il valore impostato sia incompatibile con la tua configurazione dei permalink

en: Yes
it: Si

en: You are subscribed to this post. <a href='[manager_link]'>Manage</a> your subscriptions.
it: Sei gi&agrave; iscritto a quest'articolo. Se vuoi, puoi <a href='[manager_link]'>gestire</a> il tuo profilo.

en: You can <a href='[manager_link]'>manage the subscriptions</a> of this post.
it: Gestisci gli utenti <a href='[manager_link]'>iscritti</a> alla discussione.

en: You can either <a href="%s">view all the subscriptions</a> or find those where the
it: Puoi vedere l'elenco di <a href="%s">tutte le iscrizioni</a> o trovare quelle in cui

en: You can follow the discussion on <strong>[post_title]</strong> without having to leave a comment. Cool, huh? Just enter your email address in the form here below and you're all set.
it: Puoi seguire la discussione su <strong>[post_title]</strong> senza dover lasciare un commento. Bello, no? Ti basta inserire il tuo indirizzo email nel campo qui sotto e premere invio, al resto pensa il sistema.

en: You can help
it: Aiuto

en: You have requested to be notified every time a new comment is added to:
    [post_permalink]
    
    Please confirm your request by clicking on this link:
    [confirm_link]
it: Abbiamo ricevuto una richiesta di iscrizione al nostro servizio automatizzato di notifiche, per l'articolo:
    [post_permalink]
    
    Per confermare, clicca sul collegamento qui di seguito:
    [confirm_link]
    
    Se credi di aver ricevuto questo messaggio per errore, ti preghiamo di rispondere all'email per contattare l'amministratore.

en: You have requested to manage your subscriptions to the articles on [blog_name]. Follow this link to access your personal page:
    [manager_link]
it: Hai richiesto di poter gestire le tue iscrizioni agli articoli su [blog_name]. Clicca sul link qui di seguito per accedere alla tua area riservata:
    [manager_link]

en: Your settings have been successfully updated.
it: La configurazione &egrave; stata aggiornata con successo.

en: Your subscription to this post needs to be confirmed. <a href='[manager_link]'>Manage your subscriptions</a>.
it: La tua iscrizione &egrave; in attesa di conferma. Se vuoi, puoi <a href='[manager_link]'>gestire</a> il tuo profilo.

en: contains
it: contiene

en: days
it: giorni

en: does not contain
it: non contiene

en: ends with
it: finisce con

en: equals
it: &egrave; uguale a

en: of
it: di

en: optional
it: facoltativo

en: post ID
it: id articolo

en: results per page:
it: risultati per pagina:

en: starts with
it: inizia per

en: status
it: stato

en: support forum
it: forum di supporto
