Make 1.0.5 - en to fi translation catalogue (303 entries)

en: %s ago
fi: %s sitten

en: %s and convert any column into an area for widgets.
fi: %s ja muuta mikä tahansa sarake vimpainalueeksi.

en: %s and feature your WooCommerce products in a grid layout.
fi: %s ja näytä Woocommercen tuotteet sarakkeittain (grid).

en: %s and get a quick start with pre-made designer builder templates.
fi: %s ja saat käyttöösi valmiita sivupohjia.

en: %s result found | %s results found
fi[0]: %s tulos löytynyt
fi[1]: %s tulosta löytynyt

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
fi: %1$s %2$s

en: A blank canvas for standard content or HTML code.
fi: Tyhjä alue, jonka voi täyttää omalla tekstillä tai HTML-koodilla.

en: Absolute (%s)
fi: Absoluuttinen (%s)

en: Add
fi: Lisää

en: Add Media
fi: Lisää media

en: Add New Item
fi: Lisää uusi

en: Add New Section
fi: Lisää uusi alue

en: Add New Slide
fi: Lisää uusi kuvagalleria

en: Add button
fi: Lisää painike

en: Alert
fi: Huomio

en: All
fi: Kaikki

en: Apple Touch Icon
fi: Apple-ikoni

en: Archive
fi: Arkisto

en: Archives
fi: Arkistot

en: Aspect ratio:
fi: Kuvasuhde:

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Autoplay
fi: Aloita automaattisesti

en: Autoplay slideshow
fi: Toista automaattisesti

en: Background
fi: Tausta

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Background Image
fi: Taustakuva

en: Background Position
fi: Valuutan sijainti

en: Background Repeat
fi: Taustakuvan toisto

en: Background Size
fi: Taustan koko

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Background style:
fi: Taustakuvan tyyli:

en: Big
fi: Iso

en: Blockquote: testimonial
fi: Suositus

en: Blog (Post Page)
fi: Blogi

en: Body Font Size (in px)
fi: Sisällön (body) fontin koko (px)

en: Boxed
fi: Laatikko-ulkoasu

en: Builder Template
fi: Ulkoasun muokkain

en: Button URL
fi: Painikkeen URL

en: Button text
fi: Painikkeen teksti

en: By %s
fi: %s

en: Caption color:
fi: Kuvatekstin väri:

en: Caption style:
fi: Kuvatekstin tyyli:

en: Center
fi: Keskitä

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Character Subset
fi: Merkit

en: Checkmark 1
fi: Merkki 1

en: Checkmark 2
fi: Merkki 1

en: Citation
fi: Sitaatti

en: Click to toggle
fi: Klikkaa avataksesi

en: Color
fi: Väri

en: Colors
fi: Värit

en: Columns:
fi: Sarakkeet:

en: Comment navigation
fi: Kommenttien selaus

en: Comments are closed.
fi: Kommentointi on suljettu.

en: Contain
fi: Sisältää

en: Content
fi: Sisältö

en: Content Options
fi: Ulkoasun asetukset

en: Content position
fi: Sisällön sijainti

en: Cover
fi: Täysi

en: Create rearrangeable columns of content and images.
fi: Luo uudelleenjärjestettäviä sarakkeita millä tahansa sisällöllä tai kuvilla.

en: Create your website without touching a line of code. Make's flexible customization features and a powerful drag and drop page builder make designing your site fun and easy. Build almost anything: a simple portfolio or photography site, an ecommerce business site, a minimalist blog, or even a professional magazine. You'll start by customizing your background, layouts, fonts, colors, and logo. Next, add and organize your content using the drag and drop page builder. Add a photo, a video, a gallery, or even a slider to any page on your website. Make is responsive, so your website will naturally look great on phones, tablets, and desktop screens. It's also fully compatible with popular plugins like WooCommerce, Gravity Forms, Contact Form 7, Jetpack, and WP PageNavi.
fi: Luo sivusi muokkaamatta riviäkään koodia. Pudota-raahaa tekniikalla sivujen luominen on hauskaa ja luovaa. Voit rakentaa melkein mitä tahansa: portfolio tai valokuvaus-sivun, e-kauppasivut, pienimuotoisen blogin tai verkkolehden. Voit muokata taustaa, ulkoasua, fontteja, värejä ja logoja. Make-teema on responsiivinen, joten se näyttää hyvältä kaikilla päätelaitteilla. Se tukee myös lisäosia kuten WooCommerce, Gravity Forms, Contact Form 7, Jetpack ja WP PageNavi.

en: Custom RSS URL (replaces default)
fi: Kustomoitu RSS-osoite (korvaa oletuksen)

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Cyrillic Extended
fi: Kyrillinen (laajennettu)

en: Dark
fi: Tumma

en: Darken to improve readability
fi: Tummenna luettavuuden parantamiseksi

en: Default
fi: Oletus

en: Default RSS
fi: Oletus RSS

en: Detail Color
fi: Yksityiskohtien väri

en: Display multiple types of content in a banner or a slider.
fi: Näytä sisältöä bannerissa tai kuvakarusellissä

en: Display your images in various grid combinations.
fi: Näytä kuvasi erilaisilla grid-variaatioilla

en: Dot
fi: Piste

en: Dotted
fi: Pilkullinen

en: Double
fi: Kaksinkertainen

en: Download
fi: Lataus

en: Download this file:
fi: Lataa tämä tiedosto:

en: Drag-and-drop this column into place
fi: Pudota ja raahaa tämä sarake paikoilleen

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Effect
fi: Efekti

en: Email
fi: Sähköposti

en: Enter description here
fi: Kirjoita kuvaus tähän

en: Enter link here
fi: Kirjoita linkki tähän

en: Enter the complete URL to your profile for each service below that you would like to share.
fi: Kirjoita some-painikkeiden täydellinen URL-osoite, jos haluat sen näkyvän sivulla.

en: Enter title here
fi: Kirjoita otsikko tähän

en: Error (Red)
fi: Virhe (Punainen)

en: Fade
fi: häivytys

en: Featured
fi: Nostot

en: Featured Image
fi: Artikkelikuva

en: Featured Images
fi: Artikkelikuvat

en: Featured images are not available for this page while using the current page template.
fi: Artikkelikuvat eivät ole käytössä tässä sivupohjassa.

en: File must be <strong>.png</strong> format. Optimal dimensions: <strong>152px x 152px</strong>.
fi: Tiedoston tulee olla <strong>.png</strong> formaatissa. Paras koko: <strong>152px x 152px</strong>.

en: File must be <strong>.png</strong> or <strong>.ico</strong> format. Optimal dimensions: <strong>32px x 32px</strong>.
fi: Tiedoston tulee olla <strong>.png</strong> tai <strong>.ico</strong> formaatissa. Paras koko: <strong>32px x 32px</strong>.

en: Flipped
fi: Toisin päin

en: Fonts
fi: Fontit

en: Footer
fi: Alapalkki

en: Footer 1
fi: Alapalkki 1

en: Footer 2
fi: Alapalkki 2

en: Footer 3
fi: Alapalkki 3

en: Footer 4
fi: Alapalkki 4

en: Footer Background Color
fi: Alapalkin taustaväri

en: Footer Background Image
fi: Alapalkin taustakuva

en: Footer Border Color
fi: Alapalkin reunan väri

en: Footer Layout
fi: Alapalkin ulkoasu

en: Footer Options
fi: Alapalkin asetukset

en: Footer Text
fi: Alapalkin teksti

en: Footer Text Color
fi: Alapalkin tekstin väri

en: Footer Widget Areas
fi: Alapalkin vimpainalueet

en: From %s
fi: Kirjoittaja: %s

en: Full-width
fi: Täysi leveys

en: General
fi: Yleinen

en: Generate excerpts automatically
fi: Luo ote automaattisesti

en: Google Fonts
fi: Googlen fontit

en: Greek
fi: Kreikka

en: Greek Extended
fi:  Kreikka (laajennettu)

en: Green
fi: Vihreä

en: Header
fi: Otsake

en: Header Background Color
fi: Yläpalkin taustaväri

en: Header Background Image
fi: Yläpalkin taustakuva

en: Header Bar Background Color
fi: Yläpalkin taustaväri

en: Header Bar Border Color
fi: Yläpalkin reunan väri

en: Header Bar Content Layout
fi: Otsakkeen sisällön ulkoasu

en: Header Bar Text
fi: Yläpalkin teksti

en: Header Bar Text Color
fi: Yläpalkin tekstin väri

en: Header Font Size (in px)
fi: Otsakkeen fontin koko (px)

en: Header Layout
fi: Yläpalkin ulkoasu

en: Header Options
fi: Yläpalkin asetukset

en: Header Text Color
fi: Yläpalkin tekstin väri

en: Header, Footer, Sidebars
fi: Yläpalkki, alapalkki, sivupalkit

en: Headers
fi: Otsakkeet

en: Hide Site Title
fi: Piilota sivuston otsikko

en: Hide Tagline
fi: Piilota kuvaus

en: Hide default RSS feed link
fi: Piilota RSS-linkki

en: Hide navigation arrows
fi: Piilota navigaation nuolet

en: Hide navigation dots
fi: Piilota navigaation pallukat

en: Hide site footer
fi: Piilota alapalkki

en: Hide site header
fi: Piilota otsakekuva

en: Hide title
fi: Piilota otsikko

en: If you would like to add a social profile that is not listed above, or change the order of the icons, use %s.
fi: Jos haluat lisätä somelinkit, jota ei ole listattu. Tai vaihtaa järjestystä, niin käytä %s.

en: Important (Orange)
fi: Tärkeä (Oranssi)

en: Insert Button
fi: Sijoita painike

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fi: Emme valitettavasti löytäneet etsimääsi. Ehkä hakutoiminnosta on apua.

en: Landscape
fi: Vaakasuuntainen

en: Latin
fi: Latina

en: Latin Extended
fi: Latina (laajennettu)

en: Layout Settings
fi: 
    Ulkoasun asetukset

en: Layout: Archives
fi: Ulkoasu: Arkistot

en: Layout: Blog (Posts Page)
fi: Ulkoasu: blogi (artikkelisivu)

en: Layout: Pages
fi: Ulkoasu: sivut

en: Layout: Posts
fi: Ulkoasu: Artikkelit

en: Layout: Search Results
fi: Ulkoasu: Hakutulokset

en: Left
fi: Vasen

en: Left Sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Light
fi: Vaalea

en: List
fi: Lista

en: Looking to add premium fonts from Typekit to your website? %s.
fi: Haluatko käyttää Typekit fontteja sivuillasi? %s.

en: Looking to configure a unique layout for this %1$s? %2$s.
fi: Haluatko tälle erilaisen ulkoasun %1$s? %2$s.

en: Main
fi: Pääalue

en: Maybe try searching this website:
fi: Etsi sivustolta:

en: Menu
fi: Valikko

en: Mobile Menu Label
fi: Mobiilimenun teksti

en: Navigation Below
fi: Navigaatio alhaalla

en: Navigation Font Size (in px)
fi: Navigaation fontin koko (px)

en: Newer posts
fi: Uudemmat artikkelit

en: No Repeat
fi: Ei toistoa

en: None
fi: Ei mitään

en: Normal
fi: Normaali

en: Not all fonts provide each of these subsets.
fi: Kaikki fontit eivät tue kaikkia merkkejä

en: Nothing found
fi: Mitään ei löytynyt

en: Older posts
fi: Vanhemmat artikkelit

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fi: Ups! Tätä sivua ei löydy.

en: Options
fi: Asetukset

en: Orange
fi: Oranssi

en: Overlay
fi: Päälle

en: Page %s
fi: Sivu %s

en: Page Builder
fi: Ulkoasun muokkain

en: Page Title
fi: Otsikko:

en: Pages
fi: Sivut

en: Pages:
fi: Sivut:

en: Pingback:
fi: Paluuviite:

en: Portrait
fi: Pystysuuntainen

en: Post
fi: Artikkeli

en: Post Author
fi: Kirjoittaja

en: Post Date
fi: Päivämäärä

en: Post Meta
fi: Artikkelin meta-tiedot

en: Post header
fi: Artikkelin otsake

en: Post navigation
fi: Artikkelien selaus

en: Posts
fi: Artikkelit

en: Posts navigation
fi: Artikkelien selaus

en: Press Enter to submit your search
fi: Kirjoita ja paina enter

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Primary Color
fi: Pääväri

en: Primary Menu
fi: Päävalikko

en: Products
fi: Tuotteet

en: Read more
fi: Lue lisää

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fi: Oletko valmis julkaisemaan ensimmäisen kirjoituksesi? <a href="%1$s">Aloita tästä</a>.

en: Red
fi: Punainen

en: Regular Logo
fi: Tavallinen logo

en: Relative (1 week ago)
fi: Suhteellinen (viikko sitten)

en: Remove background image
fi: Poista taustakuva

en: Remove featured image
fi: Poista artikkelikuva

en: Remove slide image
fi: Poista kuvagallerian kuva

en: Remove this item
fi: Poista tämä

en: Remove this section
fi: Poista tämä alue

en: Remove this slide
fi: Poista tämä kuvagalleria

en: Resize your browser window to preview the mobile menu label.
fi: Muuta selainikkunan kokoa, jotta näet mobiilimenun tekstin.

en: Retina Logo (2x)
fi: Retina logo (2x)

en: Reveal
fi: Paljasta

en: Right
fi: Oikea

en: Right Sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Search for %s
fi: Etsi %s

en: Secondary
fi: Toinen

en: Secondary Color
fi: Toinen väri

en: Section height
fi: Korkeus

en: Set background image
fi: Aseta taustakuva

en: Set featured image
fi: Aseta artikkelikuva

en: Set slide image
fi: Aseta kuvagallerian kuva

en: Show Title/Logo On
fi: Näytä otsikko/logo

en: Show categories
fi: Näytä kategoriat

en: Show gallery as slider
fi: Näytä kuvagalleria kuvakarusellinä

en: Show left sidebar
fi: Näytä vasen sivupalkki

en: Show right sidebar
fi: Näytä oikea sivupalkki

en: Show search field in header
fi: Näytä hakukenttä yläpalkissa

en: Show social icons
fi: Näytä some-painikkeet

en: Show social icons in header bar
fi: Näytä some-ikonit yläpalkissa

en: Show tags
fi: Näytä avainsanat

en: Site Layout
fi: Ulkoasu

en: Site Tagline Font Size (in px)
fi: Sivuston kuvauksen fontti (px)

en: Site Title
fi: Sivuston otsikko

en: Site Title Color
fi: Sivuston otsikon väri

en: Site Title Font Size (in px)
fi: Sivuston otsikon fontti (px)

en: Skip to content
fi: Siirry sisältöön

en: Slide
fi: Kuvagalleria

en: Slide content overlay
fi: Kuvagallerian tekstisisältö

en: Slide horizontal
fi: Vaakasuuntainen

en: Slide image
fi: Kuvagallerian kuva

en: Slider Settings
fi: Kuvakarusellin asetukset

en: Slideshow display
fi: Kuvagallerian esitys

en: Small
fi: Pieni

en: Social Profile Links
fi: Sosiaalisen median linkit

en: Social Profiles &amp; RSS
fi: Some &amp; RSS

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fi: Hakusi ei valitettavasti tuottanut yhtään tulosta. Yritä uudelleen eri hakusanoilla.

en: Square
fi: Neliö

en: Standard Fonts
fi: Standardit fontit

en: Star
fi: Tähti

en: Sticky Label
fi: Kiinnitetyn artikkelin tunniste

en: Style
fi: Tyyli

en: Success (Green)
fi: Onnistunut (Vihreä)

en: Tagged %s
fi: Avainsanat %s

en: Technical Details
fi: Tekniset ykstityiskohdat

en: Text Color
fi: Tekstin väri

en: The Retina Logo should be twice the size of the Regular Logo.
fi: Retina-logon tulisi olla kaksi kertaa niin iso kuin normaalin logon.

en: The Theme Foundry
fi: Theme Foundry

en: The list of Google fonts is long! You can %s before making your choices.
fi: Googlen fonttilista on pitkä! Voit %s ennen kuin teet valintasi.

en: This widget area is currently disabled. Enable it in the "Footer" section of the Theme Customizer.
fi: Tämä vimpain ei ole päällä. Laita päälle "Alapalkki"-kohdasta teeman mukauttajasta.

en: This widget area is currently disabled. Enable it in the "Layout" section of the Theme Customizer.
fi: Tämä vimpain ei ole päällä. Laita päälle "Ulkoasu"-kohdasta teeman mukauttajasta.

en: This widget area is currently enabled for the following views: %s. Change this in the "Layout" section of the Theme Customizer.
fi: Tämä vimpain on päällä seuraaville näkymille %s. Muuta tämä "Ulkoasu"-kohdasta teeman mukauttajasta.

en: Thumbnail
fi: Pikkukuva

en: Tile
fi: Laatta

en: Tile Horizontally
fi: Toista vaakasuunnassa

en: Tile Vertically
fi: Toista pystysuunnassa

en: Time between slides (in ms)
fi: Kuvagallerian aikaväli (ms)

en: Time between slides (ms)
fi: Aika kuvien välissä (ms)

en: Traditional
fi: Perinteinen

en: Transition effect
fi: Efekti

en: Underline links in content
fi: Alleviivaa sisällön linkit

en: Upgrade to %1$s
fi: Päivitä versioon %1$s

en: Upgrade to %s
fi:  Päivitä versioon %s

en: Use as Background Image
fi: Käytä taustakuvana

en: Use as Featured Image
fi: Käytä artikkelikuvana

en: Use as slide image
fi: Käytä kuvagallerian kuvana

en: Vietnamese
fi: Vietnami

en: Want some ideas?
fi: Haluatko muutaman idean?

en: Want to remove the theme byline from your website&#8217;s footer? %s.
fi: Haluatko poistaa alapalkista teeman tietoja? %s.

en: White Label
fi: Valkoinen

en: Widget Font Size (in px)
fi: Vimpaimen fontin koko (px)

en: With avatar
fi: Näytä avatar-kuva

en: With the Site Layout option (under <em>General</em>) set to "Full Width", the background color and image will not be visible.
fi: Sivun ulkoasun asetuksista (<em>Yleinen</em>) valitse "Täysi leveys", ja taustaväri ja kuva ei ole näkyvissä.

en: Without avatar
fi: Älä näytä avatar-kuvaa

en: Your comment is awaiting moderation.
fi: Kommenttisi odottaa hyväksymistä.

[ctx: author byline]
en: by %s
fi: %s

[ctx: camera setting]
en: Aperture:
fi: Aukko

[ctx: camera setting]
en: Camera:
fi: Kamera:

[ctx: camera setting]
en: Exposure:
fi: Valotus:

[ctx: camera setting]
en: Focal length:
fi: Polttoväli

[ctx: camera setting]
en: Taken:
fi: Varattu:

[ctx: comments title]
en: One comment | %1$s comments
fi[0]: Yksi kommentti
fi[1]: %1$s kommenttia

[ctx: e.g. Bob says hello.]
en: says:
fi: sanoo:

[ctx: font style]
en: Monospaced
fi: Kiinteävälinen

en: homepage
fi: etusivu

[ctx: label]
en: Search for:
fi: Etsi

[ctx: placeholder]
en: Search&hellip;
fi: Etsi&hellip;

en: preview
fi: esikatselu

[ctx: section name]
en: Banner
fi: Banneri

[ctx: section name]
en: Blank
fi: Tyhjä

[ctx: section name]
en: Gallery
fi: Kuvagalleria

[ctx: section name]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: submit button]
en: Search
fi: Etsi

en: this alternate method
fi: vaihtoehtoinen tapa

[ctx: time]
en: second
fi: sekunti

[ctx: time]
en: seconds
fi: sekuntia

[ctx: transition effect]
en: None
fi: ei yhtään
