Subscribe to Comments Reloaded - en to tr translation catalogue (197 entries)

en: Your subscription to this post needs to be confirmed. <a href='[manager_link]'>Manage your subscriptions</a>.
tr: Bu yazıya olan aboneliğinizin doğrulanması gerekiyor. Aboneliklerinizi incelemek için <a href='[manager_link]'>tıklayın</a>.

en: You are subscribed to this post. <a href='[manager_link]'>Manage</a> your subscriptions.
tr: Bu yazıya abone oldunuz. Aboneliklerinizi incelemek için <a href='[manager_link]'>tıklayınız</a>.

en: You can <a href='[manager_link]'>manage the subscriptions</a> of this post.
tr: Bu yazıya olan aboneliklerinizi <a href='[manager_link]'>buradan</a> inceleyebilirsiniz.

en: Notify me of followup comments via e-mail. You can also <a href='[subscribe_link]'>subscribe</a> without commenting.
tr: Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da <a href='[subscribe_link]'>abone</a> olabilirsiniz.

en: Don't subscribe
tr: Abone olma

en: All
tr: Tümü

en: Replies to my comments
tr: Yorumlarıma gönderilen yanıtlar

en: Daily digest
tr: Günlük özet

en: Manage subscriptions
tr: Abonelikler

en: To manage your subscriptions, please enter your email address here below. We will send you a message containing the link to access your personal management page.
tr: Aboneliklerinizi incelemek için aşağıya e-posta adresinizi girin. Biz de size aboneliklerinizi listeyebileceğiniz bir link gönderelim.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed, and you should receive an email with the management link in a few minutes.
tr: Abonelik servisini kullandığınız için teşekkür ederim. İsteğiniz tamamlandı ve aboneliğinizi yönetebileceğiniz bir link bir kaç dakika içerisinde e-posta adresinize gelmek üzere yola çıktı :) .

en: You can follow the discussion on <strong>[post_title]</strong> without having to leave a comment. Cool, huh? Just enter your email address in the form here below and you're all set.
tr: <strong>[post_title]</strong> yazısındaki tartışmaları yorum bırakmadan da takip edebilirsiniz. Havalı değil mi? Aşağıdaki kutuya e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

en: Thank you for using our subscription service. Your request has been completed. You will receive a notification email every time a new comment to this article is approved and posted by the administrator.
tr: Abonelik servisini kullandığınız için teşekkür ederim. İsteğiniz tamamlandı. Bu yazıya yapılan, yöneticilerin onaylayıp yayınladığı her yorum için e-posta alıcaksınız.

en: Thank you for using our subscription service. In order to confirm your request, please check your email for the verification message and follow the instructions.
tr: Abonelik servsini kullandığınız için teşekkür ederim. İsteğinizi tamamlamak için lütfen e-posta adresinize gelen doğrulama mesajına bakın ve talimatları izleyin.

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list.
tr: Bir ya da daha fazla aboneliğinizi iptal etmek ya da dondurmak için ilgili kutucukları düzenleyin ve listenin sonundaki düğmeye basın.

en: In order to cancel or suspend one or more notifications, select the corresponding checkbox(es) and click on the button at the end of the list. You are currently subscribed to:
tr: Bir ya da daha fazla aboneliğinizi iptal etmek ya da dondurmak için ilgili kutucukları düzenleyin ve listenin sonundaki düğmeye basın. Şu an ki abonelikleriniz:

en: There is a new comment to [post_title]
tr: [post_title] yazısı için yeni yorum yapıldı.

en: There is a new comment to [post_title].
    Comment Link: [comment_permalink]
    Author: [comment_author]
    Comment:
    [comment_content]
    Permalink: [post_permalink]
    Manage your subscriptions: [manager_link]
tr: [post_title] yazısına yeni yorum gönderildi.Yorum Linki: [comment_permalink]Yazar: [comment_author]Yorum:[comment_content]Kalıcı Bağlantı: [post_permalink]Aboneliklerinizi İnceleme: [manager_link]

en: Please confirm your subscription to [post_title]
tr: Lütfen [post_title] yazısı için başvurduğunuz aboneliğinizi doğrulayın.

en: You have requested to be notified every time a new comment is added to:
    [post_permalink]
    
    Please confirm your request by clicking on this link:
    [confirm_link]
tr: Aşağıdaki linke her yorum yapıldığında bilgilendirilmeyi istediniz:[post_permalink]Aşağıdaki linke tıklayarak isteğinizi doğrulayın.[confirm_link]

en: Manage your subscriptions on [blog_name]
tr: [blog_name] üzerindeki aboneliklerinizi inceleyin

en: You have requested to manage your subscriptions to the articles on [blog_name]. Follow this link to access your personal page:
    [manager_link]
tr: [blog_name] üzerindeki aboneliklerinizi incelemek istediniz. Kişisel sayfanıza ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayın: [manager_link]

en: Subscribed
tr: Abone olundu

en: Yes
tr: Evet

en: Replies
tr: Yanıtlar

en: Digest
tr: Özet

en: Pending
tr: Askıda

en: No
tr: Hayır

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Need help on how to use Subscribe to Comments Reloaded? Visit the official
tr: Subscribe to Comments Reloaded 'ı nasıl kullanacağınızı bilmiyor musunuz? Şurayı ziyaret edin

en: support forum
tr: destek forumları

en: Feeling generous?
tr: Cömert mi hissediyorsunuz?

en: Donate a few bucks!
tr: Bir kaç dolar bağışlayın!

en: Comment Form
tr: Yorum Sayfası

en: Management Page
tr: Yönetim Sayfası

en: Notifications
tr: Bildiriler

en: Options
tr: Ayarlar

en: You can help
tr: Yardım edebilirsiniz

en: Subscription added.
tr: Abonelikler eklendi.

en: Subscriptions updated.
tr: Abonelikler güncellendi.

en: Subscription deleted.
tr: Abonelikler silindi.

en: Subscriptions deleted:
tr: Abonelikler silindi:

en: Subscriptions suspended:
tr: Abonelikler donduruldu:

en: Subscriptions activated:
tr: Abonelikler aktifleştirildi:

en: Subscriptions updated:
tr: Abonelikler güncellendi:

en: &laquo; Previous
tr: &laquo; Önceki

en: Next &raquo;
tr: Sonraki &raquo;

en: Update Subscription
tr: Aboneliği Güncelle

en: Please remember: this operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
tr: Lütfen unutmayın: bu işlem geri alınamaz. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Post:
tr: Yazı:

en: From
tr: Kimden

en: To
tr: Kime

en: Status
tr: Durum

en: Keep unchanged
tr: Değişmeden kalsın

en: Active
tr: Aktif

en: Replies only
tr: Yalnızca yanıtlar

en: Suspended
tr: Donduruldu

en: Update
tr: Güncelle

en: Mass Update Subscriptions
tr: Toplu Abonelik Güncelleme

en: optional
tr: isteğe bağlı

en: Add New Subscription
tr: Yeni Abonelik Ekle

en: Post ID
tr: Yazı ID

en: Email
tr: Eposta

en: Ask user to confirm
tr: Kullanıcının onayını iste

en: Add
tr: Ekle

en: Search subscriptions
tr: Abonelikleri ara

en: You can either <a href="%s">view all the subscriptions</a> or find those where the
tr: <a href="%s">Abonelikleri listeleyebilir</a> ya da şu şekilde aratabilirsiniz: <b>eposta</>

en: email
tr: eposta

en: post ID
tr: yazı ID

en: status
tr: durum

en: equals
tr: eşittir

en: contains
tr: içerir

en: does not contain
tr: içermez

en: starts with
tr: ile başlayan

en: ends with
tr: ile biten

en: results per page:
tr: bir sayfadaki sonuçlar:

en: Search
tr: Ara

en: Reverse the order by Post ID
tr: Yazı IDsine göre sırala

en: Reverse the order by Date/Time
tr: Tarih/Zamana göre sırala

en: Post (ID)
tr: Yazı (ID)

en: Search query:
tr: Arama değeri:

en: Rows:
tr: Sonuçlar:

en: of
tr: Toplam Sonuç:

en: Legend: Y = all comments, R = replies only, C = inactive
tr: Açıklama: Y = tüm yorumlar, R = yalnızca yanıtlar, C = pasif

en: Date and Time
tr: Tarih ve Saat

en: Edit
tr: Düzenle

en: Delete
tr: Sil

en: Action:
tr: Eylem:

en: Delete forever
tr: Tamamen sil

en: Suspend
tr: Dondur

en: Activate and set to Y
tr: Aktifleştir ve Y olarak ayarla

en: Activate and set to R
tr: Aktifleştir ve R olarak ayarla

en: Activate
tr: Aktifleştir

en: Update subscriptions
tr: Abonelikleri güncelle

en: Sorry, no subscriptions match your search criteria.
tr: Üzgünüm, arama kriterlerinize uygun abonelik bulunamadı.

en: Enable default checkbox
tr: Varsayılan onay kutusu etkin

en: Checked by default
tr: Varsayılan olarak işaretli

en: Advanced subscription
tr: Gelişmiş abonelik

en: Custom inline style
tr: Özel yerel biçim (inline style)

en: Custom HTML
tr: Özel HTML

en: Checkbox label
tr: Abone ol etiketi

en: Subscribed label
tr: Abone olundu etiketi

en: Awaiting label
tr: Bekleniyor etiketi

en: Author label
tr: Yazar

en: Your settings have been successfully updated.
tr: Ayarlarınız başarıyla kaydedildi.

en: There was an error updating the following fields:
tr: Ayarlarınız kaydedilirken şu hatalara rastlandı:

en: Disable this option if you want to move the subscription checkbox to a different place on your page.
tr: Abonelik onay kutusunu başka bir yere taşımak istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: Decide if the checkbox should be checked by default or not.
tr: Abonelik kutusunun varsayılan olarak işaretli olup olmayacağını belirler.

en: Allow users to choose from different subscription types (all, replies only).
tr: Kullanıcıların farklı abonelik tiplerini seçmelerine izin ver(bütün yorumlar, yalnızca yanıtlar).

en: Custom inline CSS to add to the checkbox.
tr: Buradan abone ol kutusuna yerel biçim -inline style- ekleyebilirsiniz.

en: Custom HTML code to be used when displaying the checkbox. Allowed tags: [checkbox_field], [checkbox_label]
tr: Abone ol kutusunu gösterirken kullanılacak olan özel HTML kodu. İzin verilen etiketler: [checkbox_field], [checkbox_label]

en: Messages for your visitors
tr: Ziyaretçiler için mesajlar

en: Default label
tr: Varsayılan

en: Label associated to the checkbox. Allowed tag: [subscribe_link]
tr: Abone ol kutusuyla ilişkilendirilmiş metin. İzin verilen etiketler: [Subscribe_link]

en: Label shown to those who are already subscribed to a post. Allowed tag: [manager_link]
tr: Daha önce bir yazıya abone olmuş olanlara gösterilen metin. İzin verilen etiketler: [manager_link]

en: Pending label
tr: Askıda

en: Label shown to those who are already subscribed, but haven't clicked on the confirmation link yet. Allowed tag: [manager_link]
tr: Daha önce abone olmuş ama doğrulama işlemini gerçekleştirmemiş olanlara gözüken metin. İzin verilen etiketler: [manager_link]

en: Label shown to authors (and administrators). Allowed tag: [manager_link]
tr: Yazar ve administratörlere gösterilen metin. İzin verilen etiketler: [manager_link]

en: Save Changes
tr: Ayarları Kaydet

en: Virtual Management Page
tr: Sanal Yönetim Sayfası

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Management URL
tr: Yönetim Sayfası

en: Custom HEAD meta
tr: Özel HEAD meta

en: Request link
tr: Link isteme

en: Request submitted
tr: İstek gönderildi

en: Subscribe without commenting
tr: Yorum yapmadan abone ol

en: Subscription processed
tr: Abonelik işleme alındı

en: Subscription processed (DCI)
tr: Abonelik işleme alındı (DCI)

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Enabled
tr: Etkin

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Disable the virtual management page if you need to create a <a href="http://lab.duechiacchiere.it/index.php?topic=71.0">real page</a> to make your theme happy.
tr: <a href="http://lab.duechiacchiere.it/index.php?topic=71.0">Gerçek</a> bir sayfa oluşturmak istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: Title of the page your visitors will use to manage their subscriptions.
tr: Kullanıcıların aboneliklerini inceleyeceği sayfanın başlığı.

en: The permalink for your management page (something like <code>/manage-subscriptions</code> or <code>/?page_id=345</code>). This page <b>does not</b> actually exist in the system, but its link must follow your permalink structure.
tr: Abonelik sayfanız için kalıcı bağlantı (<code>/abonelikleri-yonetin</code> ya da <code>/?page_id=345</code> gibi bişe.) Bu sayfa aslında sisteminizde var olmayacak ama yazdığınız link çalışacaktır.

en: Warning: it looks like the value you are using may be incompatible with your permalink structure
tr: Uyarı: girdiğiniz değer kalıcı bağlantı yapınızla uyumlu olmayabilir.

en: Specify your custom HTML code to be added to the HEAD section of the page. Use <strong>single</strong> quotes for values.
tr: Sayfanın HEAD bölümüne eklenecek özel HTML kodunu belirtin. Değerler için <strong>bir</strong> virgül kullanınız.

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: İtalik

en: Image
tr: Resim

en: Text shown to those who request to manage their subscriptions.
tr: Aboneliklerini incelemek isteyenlere gözükecek yazı.

en: Thank you note shown after the request here above has been processed. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
tr: Abonelik isteği gerçekleştiğinde gözüken teşekkür notu. İzin verilen eitketler: [post_title], [post_permalink]

en: Text shown to those who want to subscribe without commenting. Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
tr: Yorum yapmadan abone olmak isteyenlere gözüken yazı. İzin verilen etiketler: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in disabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
tr: Abonelik isteği gerçekleştiğinde gözüken teşekkür notu (doğrulama açık değilken). İzin verilen etiketler: [post_title], [post_permalink]

en: Thank you note shown after the subscription request has been processed (double check-in enabled). Allowed tags: [post_title], [post_permalink]
tr: Abonelik isteği gerçekleştiğinde gözüken teşekkür notu (doğrulama açıkken). İzin verilen etiketler: [post_title], [post_permalink]

en: Introductory text for the authors' management page.
tr: Yazarların aboneliklerini yönettiği sayfadaki giriş mesajı.

en: Introductory text for the users' management page.
tr: Kullanıcıların aboneliklerini yönettiği sayfadaki giriş mesajı.

en: Sender name
tr: Gönderici adı

en: Sender email address
tr: Gönderici eposta adresi

en: Notification subject
tr: Bildiri Konusu

en: Notification message
tr: Bildiri mesajı

en: Double check subject
tr: Doğrulama konusu

en: Double check message
tr: Doğrulama mesajı

en: Management subject
tr: Abonelikler konusu

en: Management message
tr: Abonelikler mesajı

en: Name to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
tr: Yeni yorumların bildirisinde gönderenin adı.

en: Email address to use for the "from" field when sending a new notification to the user.
tr: Yeni yorumların bildirisinde gönderenin eposta adresi.

en: Subject of the notification email. Allowed tag: [post_title]
tr: Bildiri epostasının konusu. İzin verilen etiketler: [post_title]

en: Content of the notification email. Allowed tags: [post_title], [comment_permalink], [comment_author], [comment_content], [post_permalink], [manager_link]
tr: Bildiri epostasının içeriği. İzin verilen etiketler: [post_title], [comment_permalink], [comment_author], [comment_content], [post_permalink], [manager_link]

en: Subject of the confirmation email. Allowed tag: [post_title]
tr: Doğrulama epostasının konusu. İzin verilen etiketler: [post_title]

en: Content of the confirmation email. Allowed tags: [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]
tr: Doğrulama epostasının içeriği. İzin verilen etiketler: [post_permalink], [confirm_link], [post_title], [manager_link]

en: Subject of the mail sent to those who request to access their management page. Allowed tag: [blog_name]
tr: Aboneliklerini incelemek isteyenlere gönderilen mailin konusu. İzin verilen etiketler: [blog_name]

en: Content of the management email. Allowed tags: [blog_name], [manager_link]
tr: Abonelik inceleme mailinin içeriği. İzin verilen etiketler: [blog_name], [manager_link]

en: Autopurge requests
tr: İstekleri ayrıştır

en: Enable double check
tr: Doğrulama

en: Notify authors
tr: Yazarı haberdar et

en: Enable HTML emails
tr: HTML epostalarına izin ver

en: Send trackbacks
tr: Trackback'leri gönder

en: Notify admin
tr: Admini haberdar et

en: Let admin subscribe
tr: Adminin abone olmasına izin ver

en: days
tr: günler

en: Delete pending subscriptions (not confirmed) after X days. Zero disables this feature.
tr: Doğrulama gerçekleşmeyen abonelikleri x gün sonra sil. Sıfır değeri devre dışı bırakır.

en: Send a notification email to confirm the subscription (to avoid addresses misuse).
tr: Aboneliği doğrulamak için eposta gönderir. Eposta adreslerinin doğruluğunu tespit için kullanılabilir.

en: Notify the administrator when a new comment is posted.
tr: Yeni yorum yapıldığında admine bildir.

en: If enabled, will send email messages with content-type = text/html instead of text/plain
tr: Etkinleştirilmişse, gönderilen epostalar text/plain yerine text/html olarak gönderilecektir.

en: Process trackbacks
tr: Trackback'leri işle

en: Notify users when a new trackback or pingback is added to the discussion.
tr: Yeni bir trackback ya da pingback olduğunda kullanıcılara bildirir.

en: Track all subscriptions
tr: Tüm abonelikleri takip et

en: Notify the administrator when users subscribe without commenting.
tr: Kullanıcılar yorum bırakmadan abone olduğunda admine bildir.

en: Let the administrator subscribe to comments when logged in.
tr: Adminler giriş yaptığında yorumlara abone olmalarına izin ver.

en: Support the author
tr: Yazarı destekle

en: How valuable is the feature offered by this plugin to your visitors? Subscribe to Comments Reloaded is and will always be free, but consider supporting the author if this plugin made your web site better, especially if you are making money out of it. Any donation received will be reinvested in the development of Subscribe to Comments Reloaded, and to buy some food for my hungry family.
tr: Bu eklenti tarafından ziyaretçilerinize sunulan özellik ne kadar değerli sizce? Subscribe to Comments Reloaded ücretsizdir ve hep ücretsiz kalacaktır. Bu eklenti sitenizi daha iyi hale getirdiyse ve siteniz üzerinden para kazanıyorsanız eklenti yazarını desteklemeyi düşünmez misiniz? Yapılan her bağış Subscribe to Comments Reloaded'a yatırım olarak geri dönecek ve aç aileme yemek olacaktır.

en: Don't want to donate? You can still help
tr: Para bağışlamak istemiyor musunuz? Yine de yardım edebilirsiniz

en: If you don't want to donate money, please consider blogging about my plugin with a link to the plugin's page. Please let your readers know what makes your blog better. You can also contribute donating your time: do not hesitate to send me bug reports, your localization files, ideas on how to improve Subscribe to Comments Reloaded and so on. Whatever you do, thanks for using my plugin!
tr: Eğer para bağışlamak istemiyorsanız, eklentime link veren bir blog girmeyi düşünebilirsiniz. Lütfen okuyucularınıza blogunuzu nasıl daha iyi yaptığınızı anlatın. Ya da biraz zamanınızı ayırarak hata raporlarını, lokalizasyon dosyalarınızı, Subscribe to Comments Reloaded'i nasıl geliştirebileceğimiz hakkındaki fikirlerinizi gönderebilirsiniz. Bu arada, eklentimi kullandığınız için teşekkür ederim!

en: Vote and show your appreciation
tr: Oylayın ve bizi memnun edin :)

en: Tell other people if Subscribe to Comments Reloaded works for you and how good it is. <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/">Rate it</a> on its Plugin Directory page.
tr: Subscribe to Comments Reloaded 'den memnunsanız arkadaşlarınıza da bahsedin. Ya da eklentiler sayfasında <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments-reloaded/">puan verin</a>.

en: Sponsor's Corner
tr: Sponsor Köşesi

en: If you want to sponsor this plugin, don't hesitate to <a href='http://www.duechiacchiere.it/contatto'>contact me</a>.
tr: Bu eklentiye sponsor olmak istiyorsanız, benimle <a href='http://www.duechiacchiere.it/contatto'>iletişime</a> geçmeye tereddüt etmeyin.

en: Title
tr: Başlık

en: Select all
tr: Hepsini seç

en: Invert selection
tr: Seçimi ters çevir

en: Set to Y
tr: Y olarak ayarla

en: No subscriptions match your search criteria.
tr: Arama kriterlerinize uygun abonelik bulunamadı.

en: Send
tr: Gönder

en: New subscription to
tr: Yeni abonelikler

en: User:
tr: Kullanıcı:
